فرصتهای اپلای ارشد، دکترا، پستداک در زمینه محیط زیست و مهندسی

عضویت در کانال تلگرامی اعلام فرصتهای اپلای

نمونه پکیج های آموزشی در سایت آپارات

لیست آخرین پکیج های آموزشی محیط زیست و مهندسی

مشاهده RSS Feed

parviz1367

آلودگی صوتی در محیط زیست

به این مطلب امتیاز بدهید
سروصدا هميشه مسئله مهمي براي بشر بوده است. در روم باستان قوانيني در مورد صداي ساطع شده از چرخهاي آهني واگنها که سنگهاي جاده را مي کوبيدند و باعث اختلال در خواب و ناراحتي مردم مي شدندوجود داشتند. با اين وجود مشکلات ناشي از سروصدا در گذشته قابل مقايسه با جامعه مدرن نمي باشد. تعداد عظيمي از ماشين ها بطور منظم از شهرها و نواحي روستايي عبور مي کنند، کاميونهاي با بار سنگين با موتورهاي ديزلي که صداي موتور و لوله اگزوز آنها به خوبي کنترل نشده اند در شهرها و آزادراهها روز و شب در حال تردد مي باشند، هواپيماها وقطارها به صداي زيست محيطي اضافه شده اندو در صنايع ماشين آلات سروصداهاي زيادي ايجاد مي کنند.

سروصداي زيست محيطي در واقع بعنوان صدايي تعريف مي شود که از تمامي منابع انتشار مي يابد. منابع عمده آن شامل ترافيک جاده اي، ترافيک هوايي و قطارها، صنايع، ساخت وسازها و نيز فعاليتهاي معمول و صداي ناشي از همسايگان مي باشد.

مشکل آلودگي صوتي در شهرهاي بزرگ وخيم بوده که عمدتا ناشي از ترافيک مي باشد.

انواع آلودگي صوتي با توجه به محيط ايجاد کننده آن شامل:

1- صداهاي خارج از منزل

2- صداهاي داخل منزل

مي باشد. صداهاي خارج از منزل ناشي از صداي هواپيما، وسايل نقليه عمومي و زميني، ساختمان سازي، صنايع و سروصداي نواحي مسکوني و فعاليتهاي تجاري مي باشد.

صداي داخل منزل ناشي از آپارتمان نشيني، بي توجهي سازندگان ساختمانها در کيفيت کار، اهميت ندادن به اجراي طرح هاي عايق سازي در برابر صدا، نبود قوانين جدي براي جلوگيري از آلودگي صوتي و نبود ضمانت اجرايي لازم مي باشد.

اثرات آلودگي صوتي بر روي انسان و محيط زيست

آلودگي صوتي مانند ساير آلودگي ها بر انسان، گياهان، جانوران و اجسام بي جان آثار منفي متعددي دارد. يکي از مهمترين اثرها کاهش قدرت شنوايي است و اثرات غير مستقيم آن بر روي انسان شامل کاهش ضربان قلب، حساسيت عصبي، گرفتگي عضلاني، خستگي روحي و جسمي، سرگيجه، از دست دادن تعادل بدن، امراض قلبي و در نهايت مجموع اين اثرها در انسان ايجاد خستگي و بي حوصلگي نموده و از بازدهي فکري وجسمي مي کاهد. نتا يج زيانبار آلودگي صوتي بر انسان در دراز مدت بطور مستقيم با اثر گذاري بر دستگاه عصبي انسان ايجاد مي گردد.

تحقيقات نشان داده است که رشد گياهان بر اثر سرو صداي بلند کاهش چشمگيري مي يابد.

مهاجرت بي موقع حيات وحش و پرندگان، سقط جنين، خونريزي گوش، بي اشتهايي، بروز حالت پرخاشگرانه، کاهش شير در حيوانات شيرده و کوتاه شدن طول عمر ازجمله اثرات سرو صداي زياد بر جانوران است.

از مهمترين اثرات آلودگي صوتي و ارتعاشات بر اجسام بي جان خساراتي است که به نواحي مسکوني و عوارض طبيعي زمين وارد مي شود که شکسته شدن شيشه و ايجاد شکاف در ساختمانها از جمله اين اثرات است.
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

تماس با مدیریت سایت 09126826597