فرصتهای اپلای ارشد، دکترا، پستداک در زمینه محیط زیست و مهندسی

عضویت در کانال تلگرامی اعلام فرصتهای اپلای

نمونه پکیج های آموزشی در سایت آپارات

لیست آخرین پکیج های آموزشی محیط زیست و مهندسی

مشاهده RSS Feed

bagheri

سایه مرگ زمستانی بر سر شهرهای بزرگ

به این مطلب امتیاز بدهید
کسالت، خستگی، بی حوصلگی، سردرد و تهوع که امروزه گریبانگیر اغلب افراد در شهرهای پرجمعیت امروز است، ناشی از انتشار و انباشت گاز منوکسیدکربنی است که به عنوان اصلی ترین آلاینده هوا در شهر بزرگی نظیر تهران تولید می شود. این گاز در غلظت های بالاتر و در محیط های بسته افراد را به کام مرگ می کشاند؛ مرگی خاموش و بی صدا.

منوکسیدکربن گازی است بی بو، بی رنگ و بی طعم و مزه که هر ساله هزاران نفر را مسموم و راهی بیمارستان یا گورستان می کند. این گاز از سوخت ناقص تمامی سوخت ها نظیر بنزین، زغال سنگ، نفت سفید، زغال چوب و گاز طبیعی ایجاد می شود. میل ترکیبی این گاز با گلبول های قرمز خون حدود ۲۵۰ برابر اکسیژن دارد. بنابراین میزان اکسیژن خون و توانایی سلول ها، به ویژه یاخته های مغزی را دچار اختلال می کند. همین امر در ابتدای مسمومیت افراد باعث ایجاد سردرد، تهوع و کسالت شود. شاید بارها این تجربه دردناک را هنگام بروز ترافیک های طولانی یا در مواقع افزایش بار آلودگی هوا در نقاط مرکزی یا آلوده شهر داشته اید.

به لحاظ پزشکی انواع سردردها شامل سردردهای میگرنی، تشنجی، صبحگاهی، عصبی و مختلط است که از بین آنها سردردهای میگرنی و مختلط بیشتر به واسطه آلودگی هوا ایجاد و تشدید می شود. عملکرد ضعیف و نامناسب عروق و عضلات، اتساع یا انقباض شریان های مغزی با مسمومیت منوکسیدکربن به تدریج باعث سرگیجه، کسالت، رخوت، سردرد و تهوع می شود. این وضعیت به سن و سال معین یا جنسیت خاصی محدود نمی شود. اما با آغاز سرما حضور این گاز مسموم در خانه و محیط های بسته نمایان می شود. در سال گذشته ۲۳۲ نفر در ایران بر اثر گاز منوکسیدکربن جان باختند که ۱۸۴ مرد و ۴۸ زن نیز مربوط به شهر تهران است. در اکثر مناطق فقیرنشین کشور و شهرهای بزرگ به دلیل استفاده از زغال چوب، نفت و... برای گرمایش منازل و محل کار آمار مسمومیت با علائم تهوع، سردرد با از دست دادن تمرکز و تعادل، افت فشار خون و اکسیژن مغز و در نهایت مرگ بالا می رود. به تازگی در بعضی مکان ها دیده می شود به اشتباه به جای نصب و ایجاد ارتباط لوله بخاری به بیرون، آن را به یک ظرف آب هدایت می کنند بی خبر از آنکه منوکسیدکربن در آب حل نمی شود بنابراین این عمل باعث افزایش غلظت و انتشار گازهای خطرناک در محیط می شود. از طرفی با توجه به سرما و کنترل و بستن منافذ تبادل هوا با هوای آزاد، ضمن انباشت آلاینده های سمی در فضاهای بسته، امکان ورود اکسیژن نیز به حداقل ممکن می رسد و خطر خفگی و مرگ را چندین برابر می کند.

به غیر از بخاری ها، نصب آبگرمکن در حمام و همین طور استفاده از گاز پیک نیکی، علاءالدین یا هر وسیله گرمازایی که خروجی مناسبی برای تخلیه دود و گازهای متصاعد شده نداشته باشد، برای حمام و اتاق های کوچک خطرساز خواهد بود.

در سال های اخیر نوعی وسیله گرمایشی به نام بخاری بدون دودکش وارد بازار شده که در برخی از خانه ها مورد استفاده قرار گرفته است. اما دانستن این نکته مهم بد نیست که این محصولات برای اتاق های کوچک به ویژه اتاق خواب مناسب نیست چرا که با توجه به سیستم فنی آن مبنی بر عدم نیاز به دودکش باز هم تبادل هوا، رفت و آمد و باز و بسته شدن پنجره ها از خطرات آن تا حدی می کاهد بنابراین استفاده شب هنگام از این نوع بخاری ها تا حدی مشکل آفرین خواهد بود. در طول روز در صورت افزایش غلظت سموم به ویژه منوکسیدکربن، علائمی نظیر سرگیجه، تهوع، کسالت و بی حالی رخ می دهد و در صورت نگهداری حیوانات خانگی، مرگ آنها به دلیل جثه کوچک و غلظت بالای آلاینده ها روی می دهد، در نتیجه خطر مرگ قابل تشخیص و جلوگیری است اما هنگام خواب با کاهش هوشیاری انسان، دیگر مجالی برای رهایی از مرگ وجود نخواهد داشت. بر پایه آخرین تحقیقات انجام شده، منوکسیدکربن علاوه بر تاثیرگذاری در ترافیک های شهری و سایر اماکن مذکور، بیشتر گروه های خاص و حساس را مورد حمله و صدمه قرار می دهد. کودکان، بیماران قلبی عروقی، سالمندان و مادران باردار و جنین آنها از جمله این مواردند. بررسی های انجام شده روی ۷۰ مادر باردار در مناطق آلوده و سالم شهر تهران وجود ترکیب کربوکسی هموگلوبین را در نمونه خون جنین و بند ناف نوزادان مادران ساکن در نقاط پرترافیک و مملو از آلاینده های هوا به تایید رسانده است.

در ادامه این بررسی ها ناهنجاری های جسمی نظیر تولد نوزادان کم وزن و مرگ جنین قبل از تولد به چشم می خورد که عمده دلیل آن چیزی جز ورود منوکسیدکربن در سیستم گردش خون مادران باردار نیست. در پایان باز هم متذکر می شویم که آلودگی هوا ناشی از افزایش جمعیت، مصرف انرژی (به ویژه سوخت های فسیلی)، ترافیک و رشد روزافزون تعداد خودروها، سایه مرگ را به آرامی روی سر ساکنان شهر می گستراند و با ایجاد بیماری های لاعلاج و خطرناک از عمر آنان می کاهد. اولین دلسوزی ها و توجهات از سوی خودمان تضمین کننده سلامت و افزایش امید به زندگی بوده و فرزندان مان، سازندگان و امید فردایمان با اندیشه عمیق ما نسبت به حفظ و نگهداری محیط زیست نظاره گر آینده روشن خواهند بود.
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

تماس با مدیریت سایت 09126826597