فرصتهای اپلای ارشد، دکترا، پستداک در زمینه محیط زیست و مهندسی

عضویت در کانال تلگرامی اعلام فرصتهای اپلای

نمونه پکیج های آموزشی در سایت آپارات

لیست آخرین پکیج های آموزشی محیط زیست و مهندسی

مشاهده RSS Feed

bagheri

هوای خودمان را داشته باشیم

به این مطلب امتیاز بدهید
این روزها دیدن آسمان آبی با ابرهای سفید برای بیشتر مردم به خصوص افرادی که در شهرهای بزرگ و صنعتی زندگی می کنند، به آرزو شبیه است. آلودگی هوا یعنی حضور مخلوطی از آلوده کننده های مختلف در هوای آزاد؛ به اندازه ای که برای انسان مضر بوده و یا موجب زیان رساندن به حیوانات و گیاهان نیز بشود. البته پدیده آلودگی هوا در مناطق شهری، یکی از رهاوردهای انقلاب صنعتی است که از ۳۰۰ سال قبل شروع و با توسعه صنعتی و زیاد شدن شهرها بر میزان و شدت آن روز به روز افزوده شده است. روز ۲۹ دی ماه، روز هوای پاک نامیده شده و ما قصد داریم به این بهانه به برخی از رایج ترین محصولاتی اشاره کنیم که در راستای رسیدن به هوای پاک گام برمی دارند.

هوای پاک با فناوری نانو

افزایش دی اکسیدکربن در هوا یکی از مشکلات اساسی در سطح جهان است و فناوری نانو از جمله فناوری هایی است که به کمک حل این مساله آمده است و این امکان را به وجود آورده است تا به سوی ساخت انرژی ارزان تر و پاکیزه تر از سوخت های فسیلی نزدیک شویم. محققان در سال های اخیر موفق به ساخت نانوکریستالی شده اند که داشتن هوایی پاک تر کمک می کند. نانوکریستال درست مانند یک کاتالیزور عمل می کند و هنگامی که دی اکسیدکربن هوا روی این نانوکریستال می نشیند، یک الکترون به دی اکسیدکربن می دهد تا در مجاورت سایر اجزای دود واکنش نشان دهد و بی ضرر شود. اگر فیلترهای متشکل از این نانوکریستال ها را بتوان با قیمت مناسب تری ساخت و آنها را در دودکش ها نصب کرد می توان تا حد زیادی از انتشار و خروج دی اکسیدکربن در هوا جلوگیری کرد.

ذره معلق مضرر دیگری که دانشمندان امیدوارند تا با استفاده از نانوکریستال بتوانند آن را خنثی و یا از بین ببرند، بخار جیوه است. تجهیزاتی که با زغال سنگ کار می کنند از مهم ترین عوامل تولید بخار جیوه و انتشار آن در هوا هستند. یک روش جلوگیری از انتشار جیوه، استفاده از نانوکریستال های اکسید تیتانیوم است که می تواند بخار جیوه را به اکسید جیوه جامد تبدیل کند. اگر تاکنون در ترافیک در مجاورت اگزوز و یا دود اتوبوس و یا یک کامیون قرار گرفته باشید حتما اکسید نیتروژن را استشمام کرده اید. موتورهای دیزلی (گازوییل سوز) از جمله مهم ترین منابع آلوده کننده هوا با اکسیدهای نیتروژن محسوب می شوند و دانشمندان موفق به ساخت نانوکریستالی شده است که با افزودن آن به گازوییل می تواند از تولید اکسید نیتروژن جلوگیری کند و سبب شود تا سوخت کامل بسوزد. شاید در آینده این یافته ها به کمک بشر آمده و موجب شود تا با خیالی آسوده بتوانیم در هوایی پاک تنفس کنیم.

فیلترهای نانویی

از تکنولوژی نانو در تهیه فیلتر نیز استفاده می شود. این فیلترها با کاربردهای مختلف برای استفاده در یخچال، اتومبیل، محیط خانه و بیمارستان ها و مراکز درمانی برای حذف باکتری، قارچ، بو و ترکیبات آلی فرار مورد استفاده قرار می گیرند. فیلترهای نانو نقره از مهم ترین انواع این گروه از فیلترها هستند و با قدرت بسیار بالا در حذف میکروارگانیسم ها و میکروب های بیماری زا نقش عمده ای دارند و استفاده از آنها در مکان هایی مانند بیمارستان و مراکز عمومی که احتمال وجود آلودگی های میکروبی زیاد است، توصیه می شود. در عین حال، علاوه بر نقره از ذرات نانویی کربن و فیلترهای نانوهیبرید نیز برای فرآیند تهویه و تصفیه هوا استفاده می شود.

دستگاهی برای تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوا، وسیله ای است که کار تصفیه هوای اتاق و تولید یون منفی برای ایجاد هوای پاک و عاری از میکروب را انجام می دهد. کنترل اتوماتیک کیفیت هوا از طریق سنسورهای حساس به بو و غبار و مواد آلرژی زا با قابلیت کار مداوم و مجهز به کربن اکتیو برای جذب بوها و گازهای سمی از خصوصیات بارز این دستگاه ها است. این دستگاه ها همچنین مجهز به سیستم ضدباکتری و میکرب کش هستند و قابلیت جذب دود و ذرات معلق تا ۱/۰ میکرون را دارند.

دستگاه های فوق با تولید یون های منفی که خود را به ذرات مضر (گازهای سمی و آلاینده ها) موجود در هوا که دارای بار مثبت هستند، متصل کرده و با سنگین تر و حجیم تر کردن آنها امکان وجودشان را در هوا غیرممکن کرده و به این صورت از آسیب رساندن به سلامت انسان جلوگیری می کند. آیا هرگز توجه کرده اید که ما تا چه اندازه احساس تازگی در کوه ها، کنار دریا، در جنگل یا در کنار آبشارها می کنیم؟ یا چه قدر احساس پرانرژی بودن به ما دست می دهد؟ توضیح آن این است که این اماکن معمولا سرشار از میلیون ها یون منفی هستند. فیلترهای هپا ذرات و آلاینده های مضر هوا از قبیل ویروس ها، باکتری ها، گرده های حساسیت زای گیاهان، مو و پر حیوانات را جذب می کند و ذرات به قطر ۳/۰ میکرون را از بین می برد و از ورود دوباره آنها به هوا جلوگیری می کند.

فیلترهای کربن فعال گازهای سمی، دودها، مواد شیمیایی و دود سیگار موجود در هوا را خنثی و از آسیب رساندن آنها جلوگیری می کند. لامپ فرابنفش که در داخل دستگاه قرار دارد ویروس ها، قارچ ها، میکروب ها، باکتری ها، جرم ها و سایر آلاینده های هوازی موجود در هوا را نابود می کند. با توجه به اینکه این لامپ در پشت فیلترها قرار می گیرد ویروس ها و باکتری های جذب شده توسط این فیلترها را نابود و از تولید مجدد آنها جلوگیری می کند. اکسیژن فعال تولید شده از طریق دستگاه های تصویه هوا نیز محیطی با طراوت مانند هوای جنگل، کنار آبشار، سواحل دریا را ایجاد می کند و شما قادر به تنفس هوای پاک خواهید شد.

تصفیه کننده هوای ماشین

این محصول، برای پاک کردن راه های هوا در مدل های پیچیده سیستم تهویه هوای اتومبیل ها به کار می رود و آلودگی ها را به سرعت و به سادگی پاک می کند و باعث جریان یافتن هوای تازه به داخل اتومبیل می شود. این محصول دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی است. قارچ ها و باکتری ها را از بین می برد و حتی به عقیده سازندگان آن خطر ابتلا به آلرژی و بیماری های تنفسی را کاهش می دهد.

به کارگیری مواد دوست دار طبیعت در خودروها

امروزه به منظور کاهش انتشار آلاینده خروجی از خودروها تا حد استانداردهای روز دنیا علاوه بر به کارگیری موتورهایی با تولید آلودگی کمتر، نیاز به نصب تجهیزات و سیستم های کاهش آلودگی روی خودرو وجود دارد. البته دستیابی به این امر برای آلاینده های خروجی از اگزوز مستلزم نصب سیستم های پس تصفیه است و در این راستا برخی از شرکت های خودروسازی مبادرت به نصب کاتالیست سه طرفه (که در حال حاضر رایج ترین و مؤثرترین وسیله کاهش آلودگی خروجی از اگزوز خودرو است) روی کلیه مدل های محصولات سواری و نقلیه سبک کرده اند.

خودروهای گاز طبیعی سوز

سابقه استفاده از گاز طبیعی به عنوان سوخت خودرو به سال های اولیه دهه ۱۹۳۰ در ایتالیا برمی گردد. بحران های نفتی، تلاش برای امنیت انرژی، ارزانی گاز طبیعی در مقایسه با سوخت های فسیلی مایع، بحران آلودگی هوای شهرهای بزرگ و عوامل متعدد دیگر مهم ترین دلایل روی آوردن به این سوخت از سوی برخی از کشورها به عنوان رایج ترین سوخت جایگزین در خودروها بوده است و هم اکنون نزدیک به ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار خودروی گاز طبیعی سوز (CNG) در سراسر جهان تردد می کنند. در ایران نیز سابقه استفاده از گاز طبیعی فشرده در خودروها به سال ۱۳۵۴ برمی گردد. صرفه جویی های اقتصادی قابل توجه ناشی از کاهش مصرف بنزین و پاک تر بودن این خودروها نسبت به خودروهای با سوخت های بنزین و دیزل از نتایج بسیار مهم و اساسی طرح گازسوز کردن خودروها است که در شرایط کنونی یکی از راه های کنترل مصرف بی رویه سوخت های بنزین و دیزل و کاهش آلاینده های مضر زیست محیطی است.

سال ۲۰۱۰ سال هوای پاک

دانشمندان با فرارسیدن سال ۲۰۱۰ تلاش جدیدی را برای توسعه بهتر و بیشتر انرژی های تجدیدپذیر آغاز کرده اند، به طوری که طرح هایی را برای سال نو در نظر گرفته اند.

سال ۲۰۰۹ میلادی در حالی به پایان رسید که از دیدگاه انرژی و نجات محیط زیست، دشواری های زیادی را پشت سر گذاشت. این دشواری ها دانشمندان را بر این داشته است که در سال ۲۰۱۰ در توسعه انرژی های تجدیدپذیر تلاش بیشتری کنند و در واقع سال ۲۰۱۰ میلادی «سال هوای پاک» نام گذاری شود.

محققان فعال در بخش انرژی خورشیدی معتقدند که این انرژی می تواند در آینده، اقتصادی تر از سوخت های فسیلی باشد. این انرژی، رقابت در بازار انرژی الکتریکی را امکان پذیر خواهد کرد و در وسایط نقلیه می تواند به سرعت جایگزین مخازن بنزین شود. البته اگر پروژه های کلان را کنار بگذاریم به این نتیجه می رسیم که اهداف کوچک تری هم هستند که در راستای هوای پاک گام برمی دارند و نمونه آنها محصولاتی است که به بازار ارایه شده اند. در واقع این محصولات از تنوع زیادی برخوردارند و دستگاه های تصفیه هوا، کیسه زباله های کاغذی، خودروهای دوستدار محیط زیست از بارزترین آنها محسوب می شوند اما نکته بسیار مهم این است که رسیدن به هوای پاک آسان نیست و به برنامه ریزی های درازمدت نیاز دارد.
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

تماس با مدیریت سایت 09126826597