فرصتهای اپلای ارشد، دکترا، پستداک در زمینه محیط زیست و مهندسی

عضویت در کانال تلگرامی اعلام فرصتهای اپلای

نمونه پکیج های آموزشی در سایت آپارات

لیست آخرین پکیج های آموزشی محیط زیست و مهندسی

مشاهده RSS Feed

bagheri

آب و هوای ناپاک اصلاح باید گردد!

به این مطلب امتیاز بدهید
این روزها دیدن آسمان آبی و ابرهای سفید برای خیلی ها، به خصوص آنهایی که در شهرهای بزرگ و صنعتی زندگی می کنند، به آرزو شبیه است....

آلودگی هوا یعنی حضور مخلوطی از آلاینده های مختلف در هوای آزاد؛ به اندازه ای که برای انسان مضر بوده و یا موجب زیان رساندن به حیوانات و گیاهان شود. آلودگی هوا در مناطق شهری، یکی از رهاوردهای انقلاب صنعتی است که از ۳۰۰ سال قبل شروع و با توسعه صنعتی و زیاد شدن شهرها بر میزان و شدت آن روز به روز افزوده شده است. بسیاری از ما آن قدر در هوای آلوده تنفس کرده ایم که دیگر لذت نفس کشیدن در یک هوای پاک را از یاد برده ایم.

از سوی دیگر، اوضاع بهداشت آب هم چندان دلچسب نیست. در حال حاضر، حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان به طور مرتب از آب ناسالم و غیربهداشتی برای نوشیدن و پخت و پز استفاده می کنند و این در حالی است که کیفیت پایین آب و بهداشت بد آن سالانه سبب مرگ ۵ میلیون انسانی می شود. سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که نوشیدن آب ناسالم سبب مرگ و میر حدود ۴/۱ میلیون کودک زیر ۵ سال به دلیل اسهال می شود و این در حالی است که۵۰ کشور جهان با حدود یک سوم از جمعیت جهان از بی آبی متوسط تا شدید رنج می برند. درحال حاضر، ? کشور جهان شامل کانادا، چین، کلمبیا، پرو، برزیل، روسیه، ایالات متحده آمریکا، اندونزی و هند ?? درصد کل منابع آب شیرین را به خود اختصاص داده اند و در مقابل، حدود ?? کشور از جمله کویت، بحرین، مالت، امارات متحده عربی، سنگاپور، اردن و لیبی با کمبود آب مواجه اند که برخی از آنها تقریباً به هیچ منبع آب شیرین قابل توجهی دسترسی ندارند. با توجه به افزایش روزافزون جمعیت، توسعه صنایع و افزایش آلودگی منابع آب شیرین، دسترسی به آب کافی و مناسب در برخی کشور ها به یک بحران جدی تبدیل شده است؛ تا آنجا که یکی از اهداف بسیاری از کشورها تا سال ۲۰۱۵ میلادی، دسترسی به آب سالم و بهداشتی است؛ به طوری که دیگر هیچ فردی از آن بی بهره نباشد. آنچه در صفحات «پرونده» این هفته می خوانید، کلیاتی است درباره معیارهای اندازه گیری آلودگی هوا، آلودگی آب و آنچه ما می توانیم برای مقابله با آن انجام دهیم.

مهم ترین آلاینده های هوا

مهم ترین آلاینده های هوا عبارتند از: اکسیدهای کربن (مونوکسیدکربن، دی اکسیدکربن)، اکسیدهای گوگرد و ازت، اکسیدهای نیتروژن و گرد و غبار.

اکسیدهای ازت از جمله آلاینده های هوا هستند که به شکل های مختلف و در انواع NO ،NO۲ و NO۳ منتشر می شوند. دی اکسید ازت مهم ترین ترکیب در میان انواع اکسیدهای ازت است که گازی است مرئی، با رنگ قهوه ای مایل به زرد یا قهوه ای مایل به قرمز.

نگرانی عمده در مورد دی اکسیدازت از آنجا ناشی می شود که این ترکیب طی فرآیندهای پیچیده هواسپهری به ذرات معلق نیترات تبدیل می شود که خاصیت سرطان زایی دارند. به علاوه دی اکسید ازت همچون اکسید ازت یکی از آلاینده های اصلی به وجود آورنده مه دود است.

آثار زیست محیطی اکسیدهای ازت روی انسان متغیر است و از جمله آن می توان به تحریک گلو، چشم، بینی و شش ها اشاره کرد. همچنین این آلاینده ها آسیب پذیری انسان در مقابل عفونت های ویروسی نظیر آنفلوآنزا را نیز افزایش می دهند. علاوه بر انسان، گیاهان نیز از آسیب اکسیدهای ازت در امان نیستند و در اثر افزایش غلظت این آلاینده ها، رشد گیاهان دچار اختلال شده و به بافت های برگ صدمه وارد می شود.

بیماری های مرتبط با آلودگی هوا

طی چند سال اخیر با توجه به توسعه و گسترش روزافزون صنایع، نشر ترکیبات آلاینده و ذرات معلق در هوا هم رشد تصاعدی داشته اند و به گفته کارشناسان، این آلاینده ها می توانند سلامت انسان را به مخاطره بیندازند و حتی آسیب های زیادی به محیط زیست وارد کنند. براساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت، ۲ درصد از کل مرگ ومیرهای ناشی از عوارض قلبی در شهرهای آلوده به طور مستقیم و غیرمستقیم مربوط به آلاینده های هوا است. البته در شهرهای آلوده متوسط سالانه بستری بیماران قلبی به علت آلودگی مونوکسید کربن ۶۸ درصد افزایش می یابد.

در عین حال، از آنجایی که میل ترکیب CO با هموگلوبین ۲۰۰ برابر اکسیژن است با ایجاد ترکیب پایدار کربوکسی هموگلوبین میزان اکسیژن رسانی به بافت بدن کاهش یافته و به تناسب درصد آلودگی علایمی نظیر سرگیجه سردرد، خواب آلودگی و در موارد شدیدتر مرگ بروز می کند و چنانچه افراد در ایام سال با بیش از حد مجاز آلاینده CO مواجه باشند، مرگ و میر افراد ۳۰ تا ۶۵ ساله تا ۱۱ درصد افزایش می یابد.

از سوی دیگر، ذرات معلق (به ویژه ذرات معلق زیر ۱۰ میکرون) به علت ریز بودن بیش از حد، از مجاری فوقانی تنفسی نفوذ کرده و وارد سیستم تنفس می شوند و در سطح حبابچه های ریوی نشست می کنند که بخشی از بیماری های ریوی نظیر آمفیزم را به آنها نسبت می دهند و این در حالی است که تماس افراد با سابقه بیماری تنفس با ذرات معلق در هوا، حملات آسم و تنگی نفس ریوی را در پی دارد. بر اساس گزارش های سازمان جهانی بهداشت نیز ۵ درصد از موارد سرطان های برونش و ریه در شهرهای آلوده به علت آلودگی هواست.

بررسی ها نشان می دهد که کودکان و سالخوردگان، دو گروه آسیب پذیر بر اثر آلودگی هوا هستند اما کودکان صدمات بیشتری را متحمل می شوند؛ چرا که ریتم تنفسی آنها بالاتر است و به این ترتیب میزان آلاینده های بیشتری را وارد سیستم تنفسی خود می کنند.

آلودگی هوا و آثار آن بر بارداری

تحقیقات نشان داده است طیف وسیعی از اختلالات و عوارض آلودگی هوا بر دستگاه تولید مثل، باردای، جنین و نوزاد اثر می گذارد و اثرات آلاینده ها بر جنین شامل عوارضی مانند وزن پایین زمان تولد، تاخیر رشد داخل رحمی و مرگ داخل رحمی است که آلاینده های منواکسیدکربن، دی اکسیدگوگرد و ذرات معلق، بیشترین تاثیر را در این میان دارند. میزان مواجهه مادر با گروهی از ذرات معلق یا هیدروکربن در هشتمین ماه بارداری بر رشد جنین اثر مستقیم دارد و این اتفاق بیشتر در نواحی صنعتی و شهرهای بزرگ به ویژه در زمستان رخ می دهد. از سوی دیگر، تحقیقات نشان می دهد زنان بیشترین گروه آسیب پذیر و در معرض خطر آلودگی هوا در منزل هستند.

حمل و نقل و آلودگی هوا

کارشناسان در کنار حضور گسترده صنایع آلاینده در تهران و اطراف شهر و حجم فراوان دودکش ها در فصول سرد سال، دلیل اصلی بروز آلودگی هوای شهر تهران را تردد میلیون ها خودروی سبک و سنگین در تهران می دانند که البته سالانه حدود ۵۰۰ هزار دستگاه نیز به این تعداد اضافه می شود و در برابر آن از رده خارج کردن خودروهای فرسوده هم که به کندی پیش می رود و کماکان حرکت لاک پشتی دارد و با آنکه قرار بود در سال گذشته ۲۰۰ هزار خودروی فرسوده در تهران از رده خارج شوند، این رقم تنها به ۳۵ هزار دستگاه رسید .

از سوی دیگر، موتورسیکلت های موجود در سطح شهر تهران ۱۰ برابر خودروها آلودگی دارند با این وجود وزارت صنایع اجازه تولید انواع موتورسیکلت های بی کیفیت و فاقد استانداردهای زیست محیطی را صادر می کند به گونه ای که روزانه ۲۵ هزار دستگاه موتورسیکلت در کشور تولید می شود .

براساس آمارها، بیش از ۵/۲ میلیون خودرو در تهران تردد می کند و حمل و نقل در تهران به تنهایی معادل دو برابر کربن سرانه تولید شده در کشورهای جهان سوم را ایجاد می کند. در حال حاضر، بسیاری از شهرها حتی در کشورهای توسعه یافته دارای سطوح خطرناکی از آلودگی هوا هستند. این معضل بزرگ از طریق جریان باد یا حرکت وسایل نقلیه موتوری در شهرها منتشر می شوند. ورود خودروهای بیشتر در جاده ها و خیابان های یکسان به معنی ترافیک سنگین تر و هوای آلوده تر است.

تحقیقات نشان می دهد زندگی در مجاورت بزرگراه های پرترافیک با نرخ سرطان در کودکان ارتباط مستقیم دارد به طوری که کودکان ساکن در منازل مجاور خیابان هایی که بالغ بر ۲۰ هزار خودرو در آن به طور روزانه تردد می کنند، حدود ۶ برابر بیشتر از دیگر کودکان در معرض آسیب هستند. دلیل اصلی سرطان خون در کودکان و بزرگسالان نیز تاثیر هیدروکربن های حلقوی از جمله بنزن است که منبع عمده انتشار آنها خودروها است.

چگونه هوای پاک را به خانه بیاوریم؟

مشکلات این چنینی در جوامع صنعتی امروزی موجب شده است تا راه حل های مختلفی از طرف محققان سراسر جهان برای برون رفت از آنها ارایه شود. ساخت دستگاه هایی برای حذف آلودگی های محیطی را می توان نقطه عطفی در این زمینه دانست که هرکدام از آنها می توانند معادل چند درخت هوای آلوده را تصفیه کنند وهر چند کاهش فضای سبز و قطع درختان از دلایل اصلی بروز عوارض آلودگی هوا هستند، اما حداقل به کمک این دستگاه ها می توان به داشتن هوایی پاک تر امیدوار بود.

دستگاه تصفیه هوا، وسیله ای است که کار تصفیه هوای اتاق و تولید یون منفی برای ایجاد هوای پاک و عاری از میکروب را انجام می دهد. کنترل اتوماتیک کیفیت هوا از طریق سنسورهای حساس به بو و غبار و مواد آلرژی زا با قابلیت کار مداوم و مجهز به کربن اکتیو برای جذب بوها و گازهای سمی از خصوصیات بارز این دستگاه هاست. این دستگاه ها همچنین مجهز به سیستم ضدباکتری و میکرب کش هستند و قابلیت جذب دود و ذرات معلق تا ۱/۰ میکرون را دارند.

دستگاه های فوق با تولید یون های منفی که خود را به ذرات مضر (گازهای سمی و آلاینده ها) موجود در هوا که دارای بار مثبت هستند، متصل کرده و با سنگین تر و حجیم تر کردن آنها امکان وجودشان را در هوا غیرممکن کرده و به این صورت از آسیب رساندن به سلامت انسان جلوگیری می کند. آیا هرگز توجه کرده اید که ما تا چه اندازه احساس تازگی در کوه ها، کنار دریا، در جنگل یا در کنار آبشارها می کنیم؟ یا چه قدر احساس پرانرژی بودن به ما دست می دهد؟

این اماکن معمولا سرشار از میلیون ها یون منفی هستند. فیلترهای هپا ذرات و آلاینده های مضر هوا از قبیل ویروس ها، باکتری ها، گرده های حساسیت زای گیاهان، مو و پر حیوانات را جذب می کند و ذرات به قطر ۳/۰ میکرون را از بین می برد و از ورود دوباره آنها به هوا جلوگیری می کند. فیلترهای کربن فعال گازهای سمی، دودها، مواد شیمیایی و دود سیگار موجود در هوا را خنثی و از آسیب رساندن آنها جلوگیری می کند. لامپ فرابنفش که در داخل دستگاه قرار دارد ویروس ها، قارچ ها، میکروب ها، باکتری ها، جرم ها و سایر آلاینده های هوازی موجود در هوا را نابود می کند. با توجه به اینکه این لامپ در پشت فیلترها قرار می گیرد ویروس ها و باکتری های جذب شده توسط این فیلترها را نابود و از تولید مجدد آنها جلوگیری می کند. اکسیژن فعال تولید شده از طریق دستگاه های تصویه هوا نیز محیطی با طراوت مانند هوای جنگل، کنار آبشار، سواحل دریا را ایجاد می کند و شما قادر به تنفس هوای پاک خواهید شد.... و اما آب

اصطلاح آب شرب یا آب آشامیدنی به آب سالم و تصفیه شده ای اطلاق می شود که از آن برای آشامیدن و پخت غذا استفاده می کنند اما آب سالم، آبی است که مصارفی مانند شنا، حمام کردن و شستشو دارد. در بیشتر کشورهای دنیا آب آشامیدنی ای که برای نوشیدن و پخت و پز استفاده می شود با آبی که برای شستشو و حمام مصرف می شود، متفاوت است و برای تصفیه آب آشامیدنی دقت و نظارت بهتری انجام می گیرد اما در کشور ما آبی که جهت پخت و پز مصرف می شود، دقیقا همان آبی است که برای استحمام و شستشوی بدن، البسه و ظروف به کار می رود. در عین حال، آب آشامیدنی، علاوه بر سالم بودن باید پاکیزه نیز باشد.

آب آشامیدنی از طریق تعیین کیفیت فیزیکی، شیمیایی ومیکروب شناختی ارزیابی و انتخاب می شود، به طوری که آب سالم باید عاری از عوامل زنده بیماری زا باشد، مواد شیمیایی زیان آور در آن وجود نداشته باشد، بدون رنگ و بو بوده و طعم مطبوعی داشته باشد و برای مصارف خانگی قابل استفاده باشد. آبی که یک یا دو مورد از ویژگی های فوق را نداشته باشد آلوده و برای شرب غیرقابل مصرف است.
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

تماس با مدیریت سایت 09126826597