فرصتهای اپلای ارشد، دکترا، پستداک در زمینه محیط زیست و مهندسی

عضویت در کانال تلگرامی اعلام فرصتهای اپلای

نمونه پکیج های آموزشی در سایت آپارات

لیست آخرین پکیج های آموزشی محیط زیست و مهندسی

مشاهده RSS Feed

amirali

گازهای گلخانه ای عامل اصلی گرم شدن اقلیم

به این مطلب امتیاز بدهید
براساس یک گزارش کاخ سفید به سازمان ملل، پیش بینی شده که میزان انتشار گازهای گلخانه ای صنایع آمریکا تا سال ۲۰۲۰ حدود ۲۰ درصد نسبت به میزان آن در سال ۲۰۰۰ افزایش خواهد یافت که سبب افزایش خشکسالی و کم آبی خواهد شد، زیرا مسئولیت نزدیک به ۴/۱ انتشار گاز کربنیک و سایر گازهای گلخانه ای که بنا به باور دانشمندان عامل گرم شدن اقلیم است، به عهده آمریکا است.

پیش نویس گزارش دولت بوش حاکی از آن است که میزان انتشار گازهای گلخانه ای در سال ۲۰۲۰ به حدود ۲/۹ میلیارد تن خواهد رسید که حدود ۱۹ درصد بیش از ۷/۷ میلیارد تن متصاعد شده در سال ۲۰۰۰ خواهدبود. دولت آمریکادر پیش نویس گزارش مذکور اعلام کرده تا آن جا که علم اجازه دهد، قصد کاهش نرخ رشد انتشار گازهای گلخانه ای را دارد، زیرا بزرگ ترین منبع تولید گازهای گلخانه آی، سوخت های فسیلی و از همه مهمتر نفت، زغال سنگ و گاز است.

در عین حال گزارش مهم فوریه ۲۰۰۷ سازمان ملل که به وسیله هزاران دانشمند و کارشناس با همکاری کشورهای مختلف تهیه شده، گرم شدن کرده زمین را با احتمال ناشی از اقدام انسان دانسته و معتقد است علی رغم کاهش گازهای گرم کننده، فرایند گرم شدن اقلیم برای قرن ها ادامه خواهد داشت. گزارش مذکور از طرف ۱۱۳ کشور از جمله ایالات متحده آمریکا به تصویب رسیده است.

قاطع ترین لحن هشداردهنده پانل بین الدول تغییر اقلیم که گزارش تفصیلی قبلی خود را در سال ۲۰۰۱ انتشار داده بود، در گزارش جدید سال ۲۰۰۷ به کار رفته است.

علی رغم چشم انداز هراس آلود تغییر اقلیم، بیشتر دانشمندان بر این باورند که اگر به موقع اقدامات جدی و اساسی برای کاهش گازهای گلخانه ای در سراسر جهان صورت گیرد، احتمال جلوگیری از بالا آمدن سطح آب دریاها و طوفان های سهمگین و مخرب، هنوز وجود دارد.

موعد تسلیم گزارش تفصیلی مذکور اول ژانویه ۲۰۰۶ بود، که یک سال به تأخیر افتاد و چهارمین گزارش اقداماتی اقلیمی محسوب می شود که در قالب مسئولیت های سازمان ملل می بایستی تهیه و تسلیم می شد.

در تهیه گزارش علمی اخیر، ۲۵۰۰ دانشمند و کارشناس، ۸۰۰ نویسنده و ۴۵۰ نویسنده ارشد ویراستار از ۱۳۰ کشور جهان به مدت ۶ سال تحقیق و تلاش کرده اند، و علاوه بر گزارش مفصل اصلی، سه خلاصه گزارش مدیریتی تحت عناوین زیر نیز اشاره یافته است:

۱) گزارش مورخه دوم فوریه ۲۰۰۷ تحت عنوان مبانی علمی و تحقیقاتی تغییر اقلیم

۲) گزارش مورخه آپریل ۲۰۰۷ تحت عنوان اثرات سوء تغییر اقلیم و چگونگی آسیب پذیری جامعه جهانی

۳) گزارش مورخه چهارم ماه مه ۲۰۰۷ تحت عنوان تخفیف اثرات تغییر اقلیم.

جامعه جهانی که امروز از اثرات گرم شدن اقلیم، کاهش سطح جنگل ها، کاهش اراضی کشاورزی، افزایش جمعیت، کاهش سرانه آب ها و نظایر آنها رنج می برد به علت رشد اقتصادی کاذب و سوداگرانه به ورطه نیستی کشانیده می شود، مگر این که روابط متقابل جامعه جهانی و محیط زیست به توازن و تعادل پایدار برسد.

در پاسخ به روابط متقابل جامعه و محیط زیست و بحران هائی که روابط متقابل جامعه جهانی با آن روبه رو است، نگرش به ضرورت برقراری چهار محور کلیدی تا چهار ستون برای استواری جامعه و محیط زیست پایدار شامل اکولوژی یا زیست بوم شناسی، عدالت اجتماعی، دموکراسی و امنیت اجتماعی به شرح زیر اجتناب ناپذیر است:
اکولوژی:

جامعه باید برای تأمین نیازهای خود از منابع طبیعی، به یک سطح تعادل منطقی دست یابد، و این موضوع از طریق حرکت به سوی تولید انرژی برق از انرژی های تجدید شونده مثل انرژی خورشیدی، انرژی باد، انرژی هیدروژنی، تلاش برای بازیابی مواد طبیعی مصرف شده بر پایه توسعه پایدار و اتخاذ روش هائی برای کاهش ضایعات و زباله ها به منظور جلوگیری از آلودگی طبیعت و محیط زیست، جلوگیری از کاهش اراضی کشاورزی، اعمال مدیریت یک پارچه منابع آب و تثبیت جمعیت در حد تعادل زیست پایدار مقدور می شود.
عدالت اجتماعی:

استقرار جامعه ای مبتنی بر برابری، مساوات حقوق اجتماعی، برابری زن و مرد، فارغ از مذهب، نژاد، قومیت، رنگ، اشتغال و جامعه ای دور از برتری قوم، گروه یا دسته ای بر دیگری.
مردم سالاری:

یعنی جامعه ای که به طور راستین از آزادی های سیاسی و اجتماعی برخوردار باشد. جامعه ای که در آن مردم بتوانند برای تعیین سرنوشت خود در تصمیمات سیاسی و اداری و مالی و خط مشی های دولتی و قانو ن گذاری مداخله کنند. جامعه ای که مردم آن بتوانند از طریق مشارکت در نهادها و انجمن های غیر انتفاعی (NGOها)، دولت را در انجام وظایف خود یاری کرده و بار دولت را سبک کنند. مردم سالاری واقعی سبب برقراری اقتصاد مردمی می شود که بر فشار و اقتدار نیروهای سوداگر بازار غلبه نموده و به حفاظت از محیط زیست می انجامد.
امنیت اجتماعی:

جامعه جهانی که در آن شورش، جنگ، ناآرامی و ناامنی ریشه کن شده و با شیوه های انسانی و برخوردهای خردمندانه و عادلانه جایگزین شود.

برای توفیق در این امر مهم حیاتی، جهانی و همکاری صمیمانه و نزدیک رهبران سیاسی، دولتمردان کشورهای جهان و هم چنین حمایت بی دریغ آنان از مشارکت مردمی و تقویت نهادهای مدنی و انجمن های صنفی برای برقراری توازن در مصرف منابع طبیعی جایگزین شونده کره زمین با ظرفیت جایگزینی زمین ضرورت کامل دارد.

در غیر این صورت میراث نسل امروز برای نسل های آینده، درماندگی، استیصال و محرومیت و تباهی خواهد بود.
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

تماس با مدیریت سایت 09126826597