فرصتهای اپلای ارشد، دکترا، پستداک در زمینه محیط زیست و مهندسی

عضویت در کانال تلگرامی اعلام فرصتهای اپلای

نمونه پکیج های آموزشی در سایت آپارات

لیست آخرین پکیج های آموزشی محیط زیست و مهندسی

مشاهده RSS Feed

amirali

فناوری های نو، تنها راه خروج از بحران آلودگی هوا

به این مطلب امتیاز بدهید
هوا که سرد می شود دوباره تیتر تمام روزنامه های صبح و عصر و بخش های مختلف خبری حول و حوش آلودگی هوا و هشدارهایی است که بعد از این همه سال دیگر همه ما به خوبی از کم و کیف آن باخبریم.

در این میان اما هنوز برخی مسوولان به رغم زندگی در همین شرایط تلاش می کنند با بازی با اعداد و ارقام عملکرد دیگری را زیر سوال برده، پرونده خود را موفق نشان دهند و انتقادها را نپذیرند و بیجا قلمداد کنند.

اما آسمان خاکستری شهرهای بزرگ کشور، خود گواه عملکرد بخش های مختلف است. به نظر می رسد برای جبران خسارت های بحران آلودگی ها که سال هاست سایه شومش را بر سر تهران و برخی دیگر از کلانشهرهای ایران انداخته، دیر شده باشد و تمام تلاش ها برای نجات از این بحران تنها نوید زندگی زیر آسمان آبی خواهد بود برای آیندگانی که زمین و منابع آن را از ما به ارث می برند. امانتی که پاک و سالم از نسل های گذشته به ما رسیده بود، اما گویا ما وارثان مسوولی نبودیم.

شعار امسال روز هوای پاک (۲۹ دی) «سوخت پاک، خودروی پاک، هوای پاک» در نظر گرفته شده است، چراکه کارشناسان متهم اصلی بروز آلودگی هوا در کلانشهرها را خودروها می دانند؛ خودروهایی با تکنولوژی قدیمی که همچنان در کشور تولید می شوند و سوختی که این روزها شایعات زیادی درباره کیفیت آن وجود دارد.

فناوری های نو و کاهش آلاینده ها

جهان امروزه با سرعتی باورنکردنی در جهت تولید علم و فناوری های سازگار با محیط زیست پیش می رود، تولید سوخت های پاک برای جایگزینی با سوخت های فسیلی، استفاده از انرژی های نو و تولید خودروهای پاک از مهم ترین محورهایی است که به کمک حل مشکلات زیست محیطی آمده است. فناوری های سبز از آنجا که نوپا بوده و هنوز به تولید انبوه نرسیده اند، نیازمند حمایت های مالی و پشتیبانی های قانونگذاری هستند تا به این وسیله جامعه به استفاده از این فناوری های نامانوس و گران عادت کرده و راه را برای تولید انبوه فناوری های پاک و طبیعتا ارزان تر شدن آنها فراهم آورد.

کشورهای جهان از حدود ۴۰ سال پیش و پس از شوک نفتی ناشی از افزایش قیمت آن، تصمیم گرفتند وابستگی خود را تا جایی که می توانند به منابع فسیلی کم کرده و جانشین هایی برای آن دست و پا کنند. تنها پس از آن بود که سرمایه گذاری های زیادی در بخش انرژی های تجدیدپذیر مانند زیست توده، باد، خورشید و زمین گرمایی در بعد تحقیقاتی و عملیاتی انجام گرفت.

مراکز معتبر جهانی با توجه به روند رو به رشد استفاده از انرژی های پاک گزارش می دهند که از حدود ۱۰ سال آینده به بعد، انرژی های تجدیدپذیر از نظر اقتصادی گوی سبقت را از انرژی های فسیلی خواهند ربود. این موضوع جدای از اهمیت استراتژیک سوخت های تجدیدپذیر و پاک در روزگاری است که سر و صدای فراوانی از ته کشیدن چاه های نفت و گاز از سراسر دنیا شنیده می شود.

افزایش قیمت سوخت های فسیلی، چالش های زیست محیطی ناشی از استفاده از این گونه سوخت ها و قوانین سختگیرانه فراوان برای میزان انتشار گازهای گلخانه ای نیز از دیگر عوامل رویکرد جدید به سوی انرژی های تجدیدپذیر است. از سوی دیگر، توسعه و گسترش فناوری های پاک باعث کاهش قیمت شده و انرژی های تجدید پذیر بویژه خورشیدی را وارد صحنه رقابت کرده است.

خودروهای الکتریکی، خودروهای پاک

در حال حاضر خودروهای هیبریدی و الکتریکی نمایانگر یکی از جدی ترین روش های استفاده از انرژی های پاک در خودروها هستند که از مزایای آنها می توان به کوچک شدن اندازه موتور، کاهش مصرف انرژی و کاهش انتشار آلاینده های محیط زیست اشاره کرد. اما به نظر می رسد دستیابی به این فناوری به صورت کلان و در سطح عمومی جامعه به سرعت امکانپذیر نیست. برای گذر از این مشکل باید زیرساخت های قانونی لازم برای تشویق به استفاده از این فناوری ها را فراهم کرد تا مصرف کنندگان با استفاده از حمایت های دولتی، هزینه های کمتری برای مسوولیت پذیری خود در قبال سیاره زمین بپردازند.

بررسی ها نشان می دهد، موضوع خودروهای هیبریدی در کشورمان با تاخیر فراوان و با جدیت کمی آغاز شد، ولی با این حال اتفاقات موثر و مهمی در این زمینه در یکی دو سال اخیر در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی رخ داده که نیاز به حمایت دارند.

اواخر زمستان سال ۸۸ بود که باخبر شدیم تاکسی هوشمند برقی و اولین خودروی هیبریدی الکتریکی ـ پیل سوختی ایران با حضور رئیس جمهور رونمایی شده است؛ دستاوردی افتخارآمیز که می تواند چشم اندازی نوید بخش برای آینده را درپی داشته باشد.

نکته: سال هاست ریه شهروندان کلانشهر های ایران، آلاینده های منتشر شده از اگزوز خودروها و دودکش کارخانه ها را تحمل می کنند، اما شاید روزی برسد که به کمک فناوری های نو و پیشرفت علم و البته قانون هایی کارآمد نسل های آینده از آسمان آبی و هوای پاک بهره مند باشند.

در نخستین گام شاید بهترین روش برای همه گیر کردن این فناوری قانونگذاری صحیح و کارآمد در بخش حمل و نقل عمومی مانند تاکسی ها یا حتی اتوبوس ها و پیک های موتوری باشد. استفاده از فناوری های پاک در حمل و نقل عمومی از آنجایی که تابع تصمیمات و قوانین شوراهای شهر می باشند، باعث رونق صنعت خودروها و موتورهای سبز شده و عموم مردم را نیز با این فناوری دوست خواهد کرد.

فناوری انرژی های نو در ایران یک فناوری نوپاست و به زمان طولانی احتیاج دارند تا در جامعه جایگاه خود را پیدا کنند و به تولید انبوه و صنعتی برسند. این موضوع سرمایه گذاری در این صنعت را غیراقتصادی می کند و به همین دلیل نیازمند حمایت دولت است. دولت باید سیاستگذاری کرده و امکانات لازم را فراهم کند تا هزاران دانش پژوه و محقق بتوانند تحولی در سیستم حمل ونقل عمومی مبتنی بر انرژی های نو ایجاد کنند.

خودروهای برقی رو به گسترش

خودروهای برقی برخلاف تصور عامه مردم اصلا یک فناوری نوین محسوب نمی شوند. اولین خودروهای برقی در قرن نوزدهم ساخته شدند، ولی به دلیل فناوری ضعیف موتورهای الکتریکی و باتری ها در آن زمان و بخاطر ویژگی های برتر خودروهای احتراقی کم کم از صحنه بازار حذف شده و مورد غفلت قرار گرفتند.

بزرگ ترین مشکل خودروهای الکتریکی برمی گردد به توانایی محدود ذخیره انرژی در باتری ها که راننده را مجبور می کند در فواصل زمانی کوتاه، آنها را شارژ کند، ضمن آن که این خودروها سرعت و شتاب محدودی هم دارند. از این رو پژوهشگران تلاش کردند تا با طراحی نسل جدیدی از موتورهای دوگانه، معضلات و مشکلات موتورهای احتراقی و الکتریکی را کاهش و مزایای آنها را با هم جمع کنند و اینچنین شد که موتورهای هیبریدی پا به عرصه وجود گذاشتند.

این موتورها علاوه بر کاهش موثر آلاینده های زیست محیطی، دارای سرعت و برد بیشتری نسبت به خودروهای صرفا الکتریکی هستند. خودروهای هیبریدی از ادغام ۲ یا چند پیشرانه انتقال نیرو که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به سیستم انتقال قدرت وابسته هستند تشکیل شده است.

بیشتر خودروهای هیبریدی تولید شده تاکنون از نوع بنزینی ـ الکتریکی هستند که از نظر کارکرد بین خودروهای الکتریکی و بنزینی قرار دارند. با توجه به افزایش گازهای گلخانه ای و تعهدات بین المللی درخصوص جلوگیری از انتشار گاز دی اکسید کربن، مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور با برگزاری مسابقات طراحی و ساخت خودرو، پژوهشگران جوان کشور را به سمت تولید خودروهای برقی و متعاقب آن هیبریدی هدایت کرده اند. دنیا هم در این زمینه گام های بزرگی برداشته است تا جایی که از ابتدای سال میلادی گذشته رسما فروش خودروهای الکتریکی در سراسر جهان آغاز شد که این امر نشان دهنده تحولی اساسی در بازار جهانی است.

سوخت پاک، هوای پاک

با توجه به این که این روزها انگشت اتهام به سمت سوخت غیراستاندارد است، دستیابی به سوخت پاک و خودروی استاندارد اولویتی انکارناپذیر است. در سال گذشته رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد که براساس پیگیری ها و توافقات حاصله با وزارتخانه های نفت و صنعت و معدن و همچنین تعهدات و تعاملات ایجاد شده با شرکت های خودروساز، رعایت استاندارد آلایندگی یورو ۴ از ابتدای سال ۱۳۹۱ برای تمامی شرکت های خودروساز داخلی الزامی شده است.

براساس مصوبه هیات دولت در حالی خودروسازان باید از ابتدای سال آینده استاندارد آلایندگی خودروهای داخلی را به یورو ۴ برسانند که مدیر بخش بازرسی آلایندگی و محیط زیست شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران معتقد است، رسیدن به این استاندارد با وضعیت فعلی خودروها امکانپذیر نخواهد بود. در حال حاضر استاندارد آلایندگی خودروهای داخلی یورو ۲ و خودروهای وارداتی نیز یورو ۴ است که از ابتدای سال آینده این استاندارد درخصوص خودروهای داخلی باید به یورو ۴ و وارداتی به یورو ۵ برسد و در صورت عدم تحقق این استاندارد، توقف شماره گذاری در انتظار خودروسازان خواهد بود.

از سوی دیگر در زمینه سوخت استاندارد نیز ناصر رئیسی فر، رئیس اتحادیه جایگاه داران معتقد است: بنزین موجود براساس استانداردهایی است که پژوهشگاه صنعت نفت تعیین می کند، اما هیچ دستگاهی برای کنترل کیفیت و هیچ معیاری برای سنجش آلودگی بنزین وجود ندارد.

به گفته وی، جایگاه داران از طریق مردم و نارضایتی هایی که منتقل می شود از میزان استاندارد بودن بنزین وارد شده به جایگاه ها مطلع می شوند.

در همین حال، چندی پیش رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت با تاکید بر این که عامل اصلی آلودگی هوا بنزین تولید داخل نیست، تولید و توزیع بنزین آلوده در جایگاه ها را تکذیب کرده بود.

محمد رویانیان تاکید کرده بود که هر ساله با شدت گرفتن آلودگی هوا در تهران و سایر کلانشهرهای کشور از بنزین به عنوان عامل اصلی آلودگی هوا نام برده می شود که به گفته وی در شرایط فعلی هر چند کیفیت بنزین تولید داخلی خیلی بالا نیست، اما عامل آلودگی هوا تولید و توزیع بنزین تولید داخلی نیست. این عضو کابینه دولت با بیان این که در حال حاضر هیچ گونه بنزین آلوده ای در سطح کشور تولید و توزیع نمی شود، اظهار کرد: بزودی با بهره برداری از طرح های جدید پالایشگاهی امکان عرضه بنزین با استاندارد یورو ۴ و ۵ اتحادیه اروپا در سطح کشور فراهم می شود.

به هر حال هنوز آسمان برای آبی بودن سخت تلاش می کند، ولی بحران آلودگی هوا همچنان پابرجاست و سال هاست که ریه های شهروندان کلانشهر های ایران، آلاینده های منتشر شده از اگزوز خودروها و دودکش کارخانه ها را تحمل می کنند، اما شاید روزی برسد که به کمک فناوری های نو و پیشرفت علم و البته قانون هایی کارآمد، نسل های آینده از آسمان آبی و هوای پاک بهره مند باشند.
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

تماس با مدیریت سایت 09126826597