فرصتهای اپلای ارشد، دکترا، پستداک در زمینه محیط زیست و مهندسی

عضویت در کانال تلگرامی اعلام فرصتهای اپلای

نمونه پکیج های آموزشی در سایت آپارات

لیست آخرین پکیج های آموزشی محیط زیست و مهندسی

مشاهده RSS Feed

amirali

شیوه​های جدید برای مبارزه با آلودگی هوا

به این مطلب امتیاز بدهید
سال هاست کشورهای مختلف برای کاهش آلودگی هوا و نیز اثرات ناخوشایند آن روی سلامت انسان ها و محیط زیست تلاش می کنند.

با این که برخی کشورها با در پیش گرفتن سیاست های سختگیرانه تر توانسته اند روند رو به رشد آلودگی هوا در شهرهای بزرگ خود را تا حد زیادی مهار کنند، اما بسیاری دیگر از کشورها و بویژه کشورهای در حال توسعه هنوز تا مهار این معضل بزرگ فاصله زیادی دارند.

شاید اصلی ترین راه حل برای کاهش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، تغییر ساختار حمل و نقل شهری باشد که البته کار بسیار دشواری است. با این حال در چهار گوشه دنیا برخی مبتکران، شیوه های جدیدی را برای کاهش آلودگی هوا یا کاستن از اثرات زیانبار آن بر سلامت در پیش گرفته اند. این روزها تعداد شهرهای آلوده ایران بسرعت در حال زیاد شدن است و پس از تهران، اهواز، اصفهان و شیراز، حال سر و کله مشهد، تبریز و حتی شهرهای شمالی هم به این دنیای غبارآلود و سمی باز شده است. با این توصیف، به نظرمان رسید نگاهی اجمالی به این فناوری ها و ایده ها بتواند در آینده راهگشای این مشکلات باشد.

درختان برقی

مبتکران اهل کشور پرو دستگاهی به نام «اَبَر درخت پرویی» (Peruvian Super tree) ساخته اند که با استفاده از یک سیستم مبتنی بر آب، هوای وارد شده را فیلتر می کند و دی اکسیدکربن و باکتری ها را از آن می زداید.

این ابردرخت که در شهر لیما (پایتخت پرو) نصب شده می تواند هر ساعت حدود ۸۳۴۰ مترمکعب هوا را تصفیه کند. سازندگان این دستگاه ادعا می کنند بازدهی این وسیله در تصفیه هوا برابر با ۱۲۰۰ درخت است. هزینه اولیه ساخت این درخت حدود صد هزار دلار است.

البته هدف اصلی از طراحی و ساخت این ابردرخت و نصب آن در یکی از پرازدحام ترین و آلوده ترین میادین اصلی پایتخت پرو، آزمودن میزان کارآیی این فناوری است. با توجه به روند جنگل زدایی در بسیاری از مناطق دنیا، هیچ بعید نیست در چند سال آینده به چنین فناوری هایی برای کاهش آلودگی هوا نیاز داشته باشیم.

تصفیه کننده هوای خانه

از آنجا که کاهش آلودگی هوای شهرها کار دشواری است، شاید عاقلانه تر باشد حداقل هوای درون خانه را تمیز نگاه داریم. در حال حاضر دستگاه های مختلفی برای تصفیه هوای خانه وجود دارد. با این حال بسیاری از این دستگاه ها یک عیب بزرگ دارند و آن، تولید گاز ازن است. مطالعات دانشمندان نشان داده است استنشاق گاز ازن توسط انسان می تواند تهدیدی جدی برای سلامت به وجود آورد.

بتازگی برخی دانشمندان چینی به راه حلی برای این مشکل دست یافتند. دستگاه تصفیه هوای جدید ساخته شده توسط این پژوهشگران با استفاده از فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی، مواد آلاینده موجود در هوای داخل اتاق را جذب می کند. این دستگاه تصفیه هوا می تواند ذرات موسوم به پی.ام ۲.۵ را جذب کند. این ذرات که قطری کمتر از ۲.۲۵ میکرومتر دارند، مستقیم وارد ریه ها می شوند و می توانند آسیبی جدی به سلامت فرد وارد کنند.

البته این دستگاه جدید تصفیه هوا یک عیب بزرگ دارد و آن هم نیاز به تعویض پیاپی فیلتر موجود در آن است که این خود می تواند به آلودگی محیط زیست بینجامد.

آشکارساز آلودگی هوای داخل خانه

پایش و کنترل میزان آلودگی هوای داخل خانه می تواند به سلامت ساکنان آن کمک شایانی کند. چندی پیش دستگاهی به نام بیردی (Birdi) به بازار عرضه شد که علاوه بر تشخیص وجود دود (و آتش سوزی) می تواند میزان منواکسیدکربن موجود در هوای خانه را نیز ارزیابی کند. از آنجا که گاز منواکسیدکربن رنگ و بویی ندارد و انسان براحتی متوجه وجود آن نمی شود، هر ساله صدها نفر جان خود را به خاطر قرار گرفتن در معرض این گاز در خانه از دست می دهند.

این دستگاه را مبتکری به نام مارک بلینسکی طراحی کرده است. ماجرا از این قرار بود که برق خانه مارک به علت توفان قطع شده بود و مادربزرگ او برای گرم کردن خانه، چراغ خوراک پزی در خانه روشن کرده بود. مارک که نگران افزایش گاز منواکسیدکربن در خانه بود، ناگهان به فکر دستگاهی برای تشخیص این گاز افتاد و به این ترتیب کار برای طراحی این دستگاه را آغاز کرد.

چادر بادی برای جلوگیری از ورود هوای آلوده

آلودگی هوا بیشترین آسیب را برای بیماران ریوی، سالمندان و البته کودکان به همراه دارد. با این که مدارس در شرایط خطرناک آلودگی هوا تعطیل می شود، اما باز هم استنشاق مکرر هوای آلوده در برخی شهرهای بزرگ می تواند برای سلامت کودکان زیانبار باشد.

همچنین نفس کشیدن هنگام ورزش می تواند به سلامت فرد لطمه وارد کند، زیرا در فعالیت شدید، حجم هوای وارد شده به ریه ها بیشتر می شود و در نتیجه آلاینده ها افزایش می یابد. به همین دلیل بود که مدرسه ای در پکن به فکر استفاده از چادری بادی روی زمین ورزش خود افتاد.

داستان این بود که به علت آلودگی شدید هوا در پایتخت چین، مدارس به مدت ۲۰ روز تعطیل شد، اما روزهای بعد از آن هنوز میزان آلودگی در حد بالایی قرار داشت. مدیر این مدرسه هم برای کاستن از عوارض آلودگی هوا، یک چادر بادی بزرگ را روی محوطه بازی دانش آموزان نصب کرد. چادر بادی قرار گرفته روی زمین توانست این دانش آموزان را از آلاینده های بیرون مصون نگاه دارد.

صالح سپهری فر
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

تماس با مدیریت سایت 09126826597