فرصتهای اپلای ارشد، دکترا، پستداک در زمینه محیط زیست و مهندسی

عضویت در کانال تلگرامی اعلام فرصتهای اپلای

نمونه پکیج های آموزشی در سایت آپارات

لیست آخرین پکیج های آموزشی محیط زیست و مهندسی

مشاهده RSS Feed

amirali

وضعیت گازهای محیطی و ذرات معلق حاصله از فعالیت های صنعتی و شهری در محیط زیست و عرصه

به این مطلب امتیاز بدهید
چکیده:

طبق گزارشات جدید دود حاصل از دیزل و آلاینده های هوا سرطان زا هستند. وجود صنعت یا تاسیس آن در یک منطقه کلکسیونی از آلاینده ها را به دنبال دارد. گزارشات نشان می دهد سالانه تعداد زیادی از انسان ها بر اثر آلودگی هوا می میرند. در یک بررسی که بر ۱۲ کشور، ۲۵ شهر و جمعیت ۳۹ میلیونی انجام شده است آمار مرگ و میر در اثر آلودگی هوا ۱۰۰۰۰ نفر بوده است. مهمترین خطرات ناشی از آلودگی هوا بر روی سلامتی انسان از جانب گازهایSO۲ ، NOx و غبارات متصاعد شده است آلودگی های ناشی از مواد آلوده کننده علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن زندگی بشری، نظم اکوسیستم اطراف را از طرق دیگر انتقال نظیر آب و خاک را کاملا به هم ریخته و حیات موجودات زنده و گیاهان را به مخاطره خواهد انداخت.

غبارات کارخانه ها علاوه بر تمرکز عناصر سنگین سمی به اجزای مختلف گیاه، در خاک های تغذیه کننده گیاه تغییراتی ایجاد خواهد کرد که از مهمترین آنها افزایش ظرفیت pH خاک به علت ورود ترکیبات قلیایی و افزایش ظرفیت جذبی آن برای خاک است. در مورد عامل اول قلیایی شدن خاک در مورد برخی گیاهان مفید و برای برخی دیگر مضر است. ولی عامل دوم یعنی افزایش ظرفیت جذبی خاک که در نتیجه ورود مواد رسی به خاک است، یکی از عوامل مهم بازداشت گیاه برای رشد است. عنصر جیوه به عنوان یک فلز سنگین سمی یکی از مهمترین عوامل آلوده کننده محیط زیست محسوب می شود. در بررسی انجام شده در دشت برخوار اصفهان وضعیت ذرات معلق و گازهای محیطی در نقاط مختلف عرصه کشاورزی با استفاده از دستگاه های پرتابل و تیم تخصصی اندازه گیری و بررسی گردید.

این بررسی در اسفندماه ۱۳۹۲ و در یک روز ابری همراه با وزش نسیم ملایم انجام شد. همچنین با بررسی های انجام شده مشخص گردید سوخت صنایع از مازوت به گاز طبیعی تغییر یافته که وضعیت قابل رویت منطقه نیز بیانگر این مورد بود. با توجه به نتایج و مقایسه مقادیر اندازه گیری شده با حدود مجاز مشخص گردید گاز NO۲ در ۴۰ درصد ایستگاه های مورد بررسی از حد مجاز فراتر بوده و آلاینده محسوب می شود. همچنین ذرات کمتر از ۵/۲ میکرون و ذرات کمتر از ۱۰ میکرون در ۹۰ درصد ایستگاه های مورد بررسی دارای مقادیر بیشتر از حد مجاز بوده و آلاینده محیط در نظر گرفته می شوند.

مقدمه:

نگرانی هایی که در مورد پیشرفت روزافزون صنایع و کارخانه ها در جوامع امروزی مطرح است، بحث آلودگی های زیست محیطی است. آلودگی ها به دست خود انسان به وجود می آیند و خود او را نیز مورد آسیب قرار می دهند. در کشورهای توسعه یافته غربی تلاش و سعی جدی در جهت ایجاد تکنولوژی برای کاهش عوامل آلوده کننده به وجود آمده از فرآیندهای صنعتی انجام گرفته است. حال آنکه در کشورهای در حال توسعه، تلاش و کوشش در راستای پیشرفت هر چه سریع تر در زمینه صنایع و تکنولوژی های مدرن، توجه آنان را از پرداختن به مسائل زیست محیطی بازداشته است. از عوامل مهم ایجادکننده آلودگی ها، فعالیت های صنعتی و شهری است. هر چند سازمان محیط زیست کشور، میزان مجازی را برای مواد آلوده کننده متصاعد شده در نظر گرفته است که در بیشتر مناطق صنعتی دنیا به عنوان یکی از فاکتورهای مهم و ضروری به شمار می رود، ولی در هر حال با ایجاد راهکارهایی مناسب در ایجاد و توسعه صنایع، می توان مقدار مواد معلق و گازهای محیطی را تا حد امکان کاهش داد و از عواقب وخیم انسانی و نباتی آن پیشگیری به عمل آورد.

طبق گزارشات جدید دود حاصل از دیزل و آلاینده های هوا سرطان زا هستند. وجود صنعت یا تاسیس آن در یک منطقه کلکسیونی از آلاینده ها را به دنبال دارد. گزارشات نشان می دهد سالانه تعداد زیادی از انسان ها بر اثر آلودگی هوا می میرند. در یک بررسی که بر ۱۲ کشور، ۲۵ شهر و جمعیت ۳۹ میلیونی انجام شده است آمار مرگ و میر در اثر آلودگی هوا ۱۰۰۰۰ نفر بوده است. این بررسی برای سایر نقاط نیز در نظر گرفته شده است. حال با جمعیت حدود ۳ میلیون نفری شهر اصفهان در سال ۱۳۹۲ می توان مرگ و میر حاصل از آلودگی هوا را در این شهر را با توجه به بررسی فوق، حدود ۷۶۹ نفر بر آورد نمود. بررسی ها نشان داده است که ذرات زیر ۵/۲ میکرون در هوا عامل ۱۹۰۰۰ مرگ و ۱۵۰۰۰ بیماری در سال است. در تهران سالانه ۲۷۰۰ نفر فقط در اثر ذرات معلق کمتر از ۵/۲ میکرون می میرند. آزبست در هوای شهرها ۵۰ تا ۱۰۰ برابر شهرهای پاک شده است. بنزن در بنزین افزایش یافته و کلکسیونی از آلاینده ها به هوای شهرها افزوده شده است. سالانه خسارات اقتصادی حاصل از این قضیه در ایران حدود ۸ میلیارد دلار بر آورد شده است.

۱ خطرات انسانی

مهمترین خطرات ناشی از آلودگی هوا بر روی سلامتی انسان از جانب گازهایSO۲ ، NOx و غبارات متصاعد شده است. ارتباط بسیاری از بیماری های تنفسی و ناهنجاری های ریوی با گاز SO۲ امری ثابت شده است و همان طور که قبلا گفته شد، تولید اسید سولفوریک از SO۲ نیز اثرات مخرب مشابهی خواهد داشت، به طوری که این اسید موجب از بین رفتن بسیاری از بافت های ارگانیکی موجودات زنده می شود. آلوده شدن هوای اطراف که منبع تنفس همه موجودات زمین است، به طور قطع پاسخگوی بسیاری از بیماری های تنفسی خواهد بود. آلودگی های ناشی از مواد آلوده کننده علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن زندگی بشری، نظم اکوسیستم اطراف را از طرق دیگر انتقال نظیر آب و خاک را کاملا به هم ریخته و حیات موجودات زنده و گیاهان را به مخاطره خواهد انداخت. گاز SO۲ موجود در ذرات به طور معمول در دیواره های ناحیه بالای سیستم تنفسی جذب می شود. بدین وسیله وجود این مواد ریز در بخش های تنفسی موجب ناراحتی های ریوی و تنفسی خواهد شد. از جمله آنها تشدید ناراحتی های تنفسی و بیماری های قلبی موجود، ناهنجاری در سیستم تدافعی در مقابل اشیای خارجی، آسیب به بافت های ریوی، مرگ زودرس و سرطان ریه است. هر چه اندازه ذرات ریزتر باشد خطرات ناشی از آن بیشتر خواهد شد. ذرات ریزتر از ۱۰ میکرون به طور معمول در این مورد بررسی می شوند. یکی دیگر از خطرات ذرات ریز متصاعد شده، واکنش آنها با SO۲ است که موجب تشکیل ترکیبات جدید نظیر اسید سولفوریک و بیوسولفات آمونیوم می شود که اسیدهای افشانه ای خوانده می شوند. اثرات انسانی این دو ترکیب شامل بیماری های برونشیت حاد، مزمن و آسم است. در ذرات سولفاتی مقادیر زیادی از SO۲ وجود دارد که موجب ایجاد ناراحتی برای چشم ها و دستگاه تنفسی، کاهش فعالیت ریه و در نهایت مرگ و میر خواهد شد. برای مشخص شدن بهتر موضوع، دو مورد از نمونه های اثرات سوء عوامل فوق مورد بحث قرار می گیرد.

۲ تخریب پوشش گیاهی

به وضوح تاثیر غبارات متصاعد شده بر روی رفتار گیاه مشخص است. یعنی کاهش تعداد برگ ها، ارتفاع رشد کم گیاه و پوشش گیاهی پراکنده که در نتیجه ورود عوامل آلاینده به سیستم بیوشیمیایی گیاه و تحت تاثیر قرار دادن ارکانی نظیر میزان کلروفیل و استومات خواهد بود، است. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که آسیب پذیری گونه های مختلف گیاهی در مقابل مواد آلاینده یکسان نیست. به عبارت دیگر یک گونه گیاهی ممکن است ضعف هایی را در مواردی نشان دهد که برای گونه گیاهی دیگر تغییری در آن مورد حاصل نشده باشد. در واقع حساسیت گیاهان مختلف به مواد آلاینده مختلف متفاوت است. غبارات کارخانه ها علاوه بر تمرکز عناصر سنگین سمی به اجزای مختلف گیاه، در خاک های تغذیه کننده گیاه تغییراتی ایجاد خواهد کرد که از مهمترین آنها افزایش ظرفیت pH خاک به علت ورود ترکیبات قلیایی و افزایش ظرفیت جذبی آن برای خاک است. در مورد عامل اول قلیایی شدن خاک در مورد برخی گیاهان مفید و برای برخی دیگر مضر است. ولی عامل دوم یعنی افزایش ظرفیت جذبی خاک که در نتیجه ورود مواد رسی به خاک است، یکی از عوامل مهم بازداشت گیاه برای رشد است. عنصر جیوه به عنوان یک فلز سنگین سمی یکی از مهمترین عوامل آلوده کننده محیط زیست محسوب می شود.

۳ بررسی گازهای محیطی و ذرات معلق در عرصه کشاورزی اصفهان

در بررسی انجام شده در دشت برخوار اصفهان وضعیت ذرات معلق و گازهای محیطی در نقاط مختلف عرصه کشاورزی با استفاده از دستگاه های پرتابل و تیم تخصصی اندازه گیری و بررسی گردید. این بررسی در اسفندماه ۱۳۹۲ و در یک روز ابری همراه با وزش نسیم ملایم انجام شد. همچنین با بررسی های انجام شده مشخص گردید سوخت صنایع از مازوت به گاز طبیعی تغییر یافته که وضعیت قابل رویت منطقه نیز بیانگر این مورد بود. با توجه به نتایج و مقایسه مقادیر اندازه گیری شده با حدود مجاز مشخص گردید گاز NO۲ در ۴۰ درصد ایستگاه های مورد بررسی از حد مجاز فراتر بوده و آلاینده محسوب می شود. همچنین ذرات کمتر از ۵/۲ میکرون و ذرات کمتر از ۱۰ میکرون در ۹۰ درصد ایستگاه های مورد بررسی دارای مقادیر بیشتر از حد مجاز بوده و آلاینده محیط در نظر گرفته می شوند.
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

تماس با مدیریت سایت 09126826597