فرصتهای اپلای ارشد، دکترا، پستداک در زمینه محیط زیست و مهندسی

عضویت در کانال تلگرامی اعلام فرصتهای اپلای

نمونه پکیج های آموزشی در سایت آپارات

لیست آخرین پکیج های آموزشی محیط زیست و مهندسی

صفحه 6 از 33 نخستنخست ... 4567816 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 51 به 60 از 324
 1. #51
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  تمام موجودات زنده براي پيدايش و حفظ بقاي خود به سه دسته ترکيبات اصلي نياز دارند که عبارتند از آب ، اکسيژن و مواد غذايي .

  اهميت آب و اکسيژن که از هواي موجود در جو پيرامون کره زمين به دست مي آيد بيشتر است بطوري که بسياري از موجودات پست مانند موجودات تک سلولي در صورت در دسترس نبودن مواد غذايي تا مدتهاي مديدي به زندگي بصورت غير فعال ادامه مي دهند و يا گياهان در طول روز تنها با دريافت آب ، دي اکسيد کربن و انرژي نورخورشيد به حيات خود ادامه داده و توليد اکسيژن مي کنند و فقط در شب به اکسيژن نياز دارند . خود انسان نيز در صورتي که آب به اندازه کافي در دسترس داشته باشد ٣-٢ ماه بدون غذا زنده مي ماند .

  روند رو به رشد آلودگی*های محیط زیست در جهان امروز و افزایش بحرانهای زیست محیطی موجود، مباحث مربوط به این رشته را در سطوح مختلف بین*المللی، منطقه*ای، ملی و استانی در محور برنامه*ریزی و تصمیم*گیری*های كلان كشور و استان قرار داده است. لزوم مشاركت همگانی در حفظ محیط زیست ایجاب می*كند كه فرهنگ زیست محیطی در بین عموم، گسترش یافته و اقشار مختلف اجتماع از مباحث و مسائل مربوط به محیط زیست آگاهی بیشتری یابند.

  در این میان یكی از گروههای مهم اجتماعی كه نقش اساسی در فرهنگ*سازی و نهادینه ساختن رفتارهای مثبت و هنجارهای زیست محیطی در جامعه دارند مادران هستند. این گروه تأثیرگذار چنانچه از معضلات زیست محیطی موجود اطلاع بیشتری به دست آورند بنا به حس مادرانه و مهر ذاتی به فرزندان خود در حفظ حقوق اولیه نسلهای آینده مهین وارد عمل خواهند شد و با حركتی فراگیر در اصلاح سوء رفتارهای زیست محیطی فرزندان و نزدیكان خود خواهند كوشید.

  اولین آلاینده*های هوا احتمالا دارای منشأ طبیعی بوده*اند. دود ، بخار بدبو ، خاکستر و گازهای متصاعد شده از آتشفشانها و آتش سوزی جنگلها ، گرد و غبار ناشی از توفانها در نواحی خشک ، در نواحی کم ارتفاع مرطوب و مه*های رقیق شامل ذرات حاصل از درختهای کاج و صنوبر در نواحی کوهستانی ، پیش از آنکه مشکلات مربوط به سلامت انسانها و مشکلات ناشی از فعالیتهای انسانی محسوس باشند، کلا جزئی از محیط زیست ما به شمار می*رفته*اند. به استثنای موارد حاد ، نظیر فوران آتشفشان.


  يکی از مشکلات جدی محیط زیست که امروزه بشر در اکثر نقاط جهان با آن درگیر است، باران اسیدی می*باشد. باران اسیدی به پدیده*هایی مانند مه اسیدی و برف اسیدی که با نزول مقادیر قابل توجهی اسید از آسمان همراه هستند، اطلاق می*شود.

  آلودگیهای ناشی از منابع طبیعی معمولا ایجاد چنان مشکلات جدی برای حیات جانوران و یا اموال انسانها نمی*کنند. این در حالی است که فعالیتهای انسانی ایجاد چنان مشکلاتی از نظر آلودگی می*نمایند که بیم آن می*رود، بخشهایی از اتمسفر زمین تبدیل به محیطی مضر برای سلامت انسانها گردد.

 2. #52
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  'دود یکی از قدیمیترین آلاینده*های هوا است که برای سلامت بشر مضر است. زمانی که دود ناشی از آتش حاصله از سوختن چوب توسط ساکنین اولیه غارها جای خود را به دود ناشی از کوره*های زغال سوز در شهرهای پر جمعیت داد، آلودگی هوا--84.11.35.6 ۰۷:۱۵, ۲۶ نوامبر ۲۰۰۶ (UTC)، بقدری افزایش یافت که زنگ خظر برای برخی از ساکنان آن شهرها وجود به صدا در آمد. در سال ۶۱ بعد از میلاد سنکا (Seneca) فیلسوف رومی از هوای روم به*عنو == متن عنوان ==متن سیاه ان هوای سنگین و از دودکشهای هود با عنوان تولید کننده بوی بد نام برد. در سال ۱۲۷۳ میلادی ادوارد اول پادشاه انگلستان می*گوید هوای لندن به حدی با دود و مه آلوده و آزار دهنده است که از سوختن زغال سنگ دریایی جلوگیری خواهد کرد.

  علی*رغم هشدار پادشاه مذکور، نابودی گسترده جنگلها، چوب را تبدیل به یک کالای کمیاب نمود و ساکنان لندن را وادار ساخت تا بجای کم کردن مصرف زغال سنگ به میزان بیشتری از آن استفاده کنند. تا سال ۱۶۶۱ میلادی یعنی بیش از یک قرن بعد، تغییر قابل ملاحظه*ای در آلودگی هوا بوجود نیامد. چاره جویی و پیشنهادات عبارت بودند از برچیدن تمامی کارخانه*های دودزا از شهر لندن و بوجود آمدن کمربند سبز در اطراف شهر و بالاخره این چاره جوییها کارساز شد.

  هواي سالم هوايي است که ميزان ذرات معلق آن از يک حد خاصي تجاوز نکرده و يک سري ترکيبات شيميايي آن مانند دي اکسيد کربن در يک محدوده خاص باقي مانده و يک سري آلاينده هاي شيميايي مانند مونوکسيد کربن و اکسيدهاي نيتروژن و گوگرد ترجيحا در آن ظاهر نشده و يا در حداقل مقدار مجاز قرار گيرد . همچنين وجود برخي از ميکروارگانيسم ها در هوا خطرناک بوده و افزايش برخي ديگر از يک حدي معين خطرناک است .

  اولین آلاینده*های هوا احتمالاً دارای منشأ طبیعی بوده*اند. دود، بخار بدبو، خاکستر و گازهای متصاعد شده از آتشفشانها و آتش سوزی جنگلها، گرد و غبار ناشی از توفانها در نواحی خشک، در نواحی کم ارتفاع مرطوب و مه*های رقیق شامل ذرات حاصل از درختهای کاج و صنوبر در نواحی کوهستانی، پیش از آنکه مشکلات مربوط به سلامت انسان*ها و مشکلات ناشی از فعالیتهای انسانی محسوس باشند، کلا جزئی از محیط زیست ما به شمار می*رفته*اند. به استثنای موارد حاد، نظیر فوران آتشفشان.

  آلودگیهای ناشی از منابع طبیعی معمولاً ایجاد چنان مشکلات جدی برای حیات جانوران و یا اموال انسان*ها نمی*کنند. این در حالی است که فعالیتهای انسانی ایجاد چنان مشکلاتی از نظر آلودگی می*نمایند که بیم آن می*رود، بخش*هایی از اتمسفر زمین تبدیل به محیطی مضر برای سلامت انسان*ها گردد.

  در سال 1969 برای آلودگی آب تعریفی ارائه داد: آلودگی آب عبارت است از افزایش مقدرا هر معرف اعم از شیمیایی ، فیزیکی یا بیولوژیکی که موجب تغییر خواص و نقش اساسی آن در مصارف ویژه*اش شود.

  آب یکی از مهمترین و بنیادی*ترین عامل حیات موجودات زنده است از این نظر جلوگیری از آلودگی آب نیز به همان نسبت مهم و مورد توجه می*باشد عوامل آلوده کننده آب بسیار گوناگون*اند و می*توانند هم منابع آبهای زیرزمینی و هم آبهای سطحی را آلوده کنند.

 3. #53
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  هوا اقيانوسي است كه ما در آن تنفس مي*كنيم. ‪ ۹۹درصد هوا از نيتروژن، اكسيژن، بخار آب، و گازهاي بي*اثر تشكيل شده است. فعاليتهاي انساني مي*تواند موادي را وارد هوا كند كه بعضي از آنها مي*تواند مشكلاتي را براي انسانها، گياهان و حيوانات بوجود آورد.

  آلودگي يکي ازنخستين ومهمترين مشکلات زيست محيطي به شمار مي رود که به دنبال افزايش مصرف انواع سوخت هاي فسيلي واختراع و توليد روز افزون اتومبيل وگسترش صنايع به ويژه در شهرهاي شلوغ بوجود آمده است که بايدبراي کنترل ومقابله با آن فکري مي شد.با شکل گيري برخي حساسيتها نسبت به اين موضوع که مي رفت سلامت عمومي ومحيط زيست را به خطر اندازد قوانين ومقررات مختلفي براي مقابله با آن توسط دولتها به تصويب رسيد.

  مه دود، باران اسيدي، پديده اثر گلخانه*اي و ايجاد حفره در لايه ازون هر كدام عوارض خطرناكي را براي سلامت انسان و كل محيط زيست ببار مي*آورند .

  آلودگي در محيطهاي بسته مانند خانه*ها، ادارات، و مدارس نيز بايد مورد توجه قرار گيرد. برخي از اين آلاينده*ها در اثر فعاليتهايي مانند استعمال دخانيات و آشپزي ايجاد مي*شود. بسياري از افراد ‪ ۸۰تا ‪ ۹۰درصد عمر خود را در داخل محيطهاي بسته مي*گذرانند و قرار گرفتن در معرض آلاينده*هاي مضر مي*تواند سلامت افراد را به خطر بيندازد. به همين خاطر توجه به آلودگي هوا در داخل و خارج خانه حائز اهميت است. پس:

  به وجود هر ماده اي در هوا كه ميتواند براي انسان يا محيط او مضر باشد اطلاق مي گردد. آلاينده ها ممكن است طبيعي و يا ساخته دست بشر باشند و ممكن است به اشكال مختلف ذرات جامد يا قطرات مايع يا گاز باشند كه بالغ بر 180 آلاينده مي باشند.

  آلودگی هوا در جهان آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ و میر است. به گزارش سازمان ملل متحد هر ساله 3 میلیون نفر از مردم جهان به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می*دهند. این نوع مرگ و میر بیش از ۴ برابر نرخ مرگ ناشی از ایدز، ۶/۲ برابر نرخ مرگ ناشی از سرطان خون و ۵/۱ برابر تلفات ناشی از تصادفات رانندگی برآورد شده است. تحقیقات انجام شده توسط شركت كنترل كیفیت هوا و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكی جمهوری اسلامی ایران حاكی است میزان این آلاینده*ها در شهر تهران 2/8 برابر استاندارد جهانی است. نتایج حاصل از یک مطالعه منطقه*ای در تهران نشان داد كه در مدت 140 روز، 1160بیمار تهرانی به دلیل مشكلات تنفسی و قلبی ناشی از آلودگی هوا در 5 بیمارستان تحت معالجه قرار گرفتند. بر پایه این گزارش سالانه 4000 مرگ و میر بر اثر آلودگی هوا در تهران رخ می*دهد كه علاوه بر این تعداد مشابهی نیز كه به بیماری سرطان ریه مبتلا شده*اند و در معرض اكسیدهای نیتروژن بوده*اند گزارش شده است. روزانه ۱۲۰۰ تن آلاینده در هوای تهران پخش می*شود.

  آب مایه حیات است، زندگی تمام جانداران به آب وابسته است و تمام فعالیت*های انسان هم به آب نیاز دارد بیشترین مصرف آب در سه بخش كشاورزی، صنعت و مصارف خانگی است. مقدار آب تولید شده در طبیعت تقریباً ثابت است ولی به دلیل افزایش بی*رویه جمعیت و مصرف نادرست از این منابع ارزشمند، امروزه با بحران آب مواجه شده*ایم.

  ما در منازل خود مقدار زیادی آب مصرف می*كنیم كه به دنبال آن فاضلاب فراوانی تولید می*شود. پس از تصفیه آب موجود در فاضلاب ، از آن برای آبیاری محصولات كشاورزی استفاده می*شود. اما بسیاری از مواد كه به فاضلاب راه یافته*اند در مراحل مختلف تصفیه از آن جدا نشده و به هنگام آبیاری زمین*های كشاورزی جذب محصولات كشاورزی شده و به این ترتیب ما با استفاده از آنها دچار بیماری*های مختلفی از جمله مسمومیت*ها و بیماریهای صعب*العلاج می*شویم.

  انواع پاك*كننده*ها مانند پودرهای رخت*شویی، مایع ظرف*شویی و سفید*كننده*ها، انواع مواد نفتی همچون تینرها، حلال*ها، جلا دهنده*ها ، روغن*های سوخته از جمله مواد خطرناكی هستند كه ما وارد فاضلاب می*كنیم.

  پس چه خوب است قبل از وارد كردن این مواد به فاضلاب كمی با خود فكر كنیم آیا راه بهتری برای رهایی از آنها وجود دارد؟

  حال سوالاتی در ذهن ما پدیدار می شوند که عبارتند از:

  آلودگی هوا چیست؟ آلودگی منابع آب چیست؟آسیبهای آلودگی هوا چه میباشد؟ و آلودگی منابع آب چه خطراتی برای محیت زیست دارد؟

  محقق قصد دارد که با کنکاش و مطالعات علمی به سوال محوری عوامل موءثر بر آلودگی هوا و منابع آب و راههای پیشگیری از آن چیست؟ پاسخی علمی و درخور و مناسب بدهد.

 4. #54
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  لودگي هوا اگر يکي از حادترين مسائل ناشي از تمدن صنعتي نباشد ، بدون شک از بغرنج ترين آنهاست .

  اگرچه در حالت عادي تنها به اثرات سوء وارد به انسان توجه مي شود اما اين تعريف آلودگي را تنها به اين اثرات محدود نمي نمايد . مواد نامطلوب مي توانند برانسان ، گياه ، مواد و اشياء يا محيط زيست جهاني تاثير گذاشته ويا با مه آلود کردن هوا و ايجاد بوهاي نامطلوب جلوه هاي نامناسب ايجاد نمايند .

  آلودگي يکي ازنخستين ومهمترين مشکلات زيست محيطي به شمار مي رود که به دنبال افزايش مصرف انواع سوخت هاي فسيلي واختراع و توليد روز افزون اتومبيل وگسترش صنايع به ويژه در شهرهاي شلوغ بوجود آمده است که بايدبراي کنترل ومقابله با آن فکري مي شد.با شکل گيري برخي حساسيتها نسبت به اين موضوع که مي رفت سلامت عمومي ومحيط زيست را به خطر اندازد قوانين ومقررات مختلفي براي مقابله با آن توسط دولتها به تصويب رسيد.

  در کنار آلودگی هوا بعنوان یکی از خطراتی که بشر را تهدید میکند و بسیار هم مهم است آلودگی منابع آب هم بعنوان یکی دیگر از خطراتی که ما آدمیان را تهدید میکند پرداختن به آنبسیار مهم و ضروری است.

  آب مایه حیات است، زندگی تمام جانداران به آب وابسته است و تمام فعالیت*های انسان هم به آب نیاز دارد بیشترین مصرف آب در سه بخش كشاورزی، صنعت و مصارف خانگی است. مقدار آب تولید شده در طبیعت تقریباً ثابت است ولی به دلیل افزایش بی*رویه جمعیت و مصرف نادرست از این منابع ارزشمند، امروزه با بحران آب مواجه شده*ایم.

  آلودگی آب مشکل بزرگی است. به طوری که نتایج پژوهش پیرامون آن از صدها بلکه هزاران مقاله ، مجله و کتاب تجاوز می*کند.

  در سال 1969 برای آلودگی آب تعریفی ارائه داد: آلودگی آب عبارت است از افزایش مقدرا هر معرف اعم از شیمیایی ، فیزیکی یا بیولوژیکی که موجب تغییر خواص و نقش اساسی آن در مصارف ویژه*اش شود.

  روند رو به رشد آلودگی*های محیط زیست در جهان امروز و افزایش بحرانهای زیست محیطی موجود، مباحث مربوط به این رشته را در سطوح مختلف بین*المللی، منطقه*ای، ملی و استانی در محور برنامه*ریزی و تصمیم*گیری*های كلان كشور و استان قرار داده است.

 5. #55
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  دود یکی از قدیمی ترین آلاینده های هوا است که برای سلامت بشر مضر است. زمای که دود ناشی از آتش حاصله از سوختن چوب توسط ساکنین اولیه غارها جای خود رابه دود نشی از کوره های زغال سوز در شهرهای پر جمعیت داد آلودگی هوا بقدری افزایش یافت کهزنگ خطر برای ساکنان آن شهرها به صدا درآمد.

  آلودگي هوا مانند هر پديده ديگري داراي پيشينه اي است كه مطالعه آن از ديدگاهمتخصصانِ محيط زيست، بخش قابل توجهي از پژوهش هاي كارشناسي را در برمي گيرد. علاوه بر اين، صاحبان مشاغلي چون پزشكان،
  مسئولان و متوليان شهري، صاحبان صنايع، توليدكنندگان سوخت هاي فسيلي، مسئولان بهداشت محيط و افراد متعدد ديگري كه مستقيم يا غيرمستقيم با آلودگي هوا مسايل آن در ارتباط هستند، آلودگي هوا را از زواياي گوناگون مورد بحث قرار داده و در موارد بسيار راه حلهايي براي اين بلاي فراگير ارائه داده اند.

  در ضمن مروري بر تاريخچه آلودگي هوا و آثار مخرب آن به نكات متعددي در اين زمينه پرداخته شده و راهكارهايي براي كاهش اين پديده مطرح شده است. ( بیگی ، آلودگی هوا و اثرات آن ، 1386، 54-56 )

  آلودگي هوا را نمي توان مربوط به دوران حاضر و يا يك عصر خاص دانست. حتي قبل از اينكه بشر اوليه موفق به كشف آتش شود، يعني بتواند با برهم زدن دو سنگ آتش زنه بر يكديگر و يا ايجاد اصطكاك سريع بين دو قطعه چوب خشك،آتش توليد كند، آلودگي هوا بر اثر دود حاصل از آتش سوزي طبيعي جنگل ها وجود داشته است.

  اما آلودگي هاي هوا در اعصار كهن نسبت به طبيعت بكر و دست نخورده آن دوران، بسيار اندك و حتي قابل چشم پوشي بود تا اينكه در اوايل قرن بيستم وبا ورود به دنياي صنعتي، بر اثر كشف زغال سنگ و سوخت هاي فسيلي اشكال تازه اي از آلودگي هوا پديد آمد.

  آثار مضر آلودگي هوا بر سلامت انسان، حيوان، گياهان و همچنين تخريب مواد، موضوع بررسي و مطالعات زيادي بوده است. طي چند دهه اخير مساله باران هاي اسيدي، لايه اوزن و گرمايش زمين و پيامدهاي آن بر اكوسيستم و انسان نيز مورد مطالعه و بحث دانشمندان قرار گرفته است.
  از كارشناسان برجسته سازمان جهاني بهداشت مي گويند: در مورد آلودگي هوا، تقريباً در همان وضعي هستيم كه ماهي ها در آب آلوده هستند.
  آنجا كه عوامل زيادي در تاثير آلودگي هوا بر سلامت انسان موثرند اثبات آثار آلودگي هوا بر سلامت انسان مشكل خواهد بود. با اين حال، اطلاعات زيادي وجود دارد كه مي توان به آنها استناد كرد.

 6. #56
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  عوامل مؤثر در آلودگی هوا

  از زمان برپایی آتش، آلودگی هوا با انسان بوده است ولی در دوران های مختلف به جنبه های متفاوتی از آلودگی اهمیت داده شده است. در مقیاس کوچک آلودگی های محلی که اثراتی از مزاحمت های ساده تا بیماری های خطرناک و دیر علاج را باعث می شوند مورد توجه می باشند و در حد جهانی مسائلی مثل تخریب لایه اوزن ، باران های اسیدی و گرمایش زمین مورد توجه و بحث است. منشاء آلودگیهای هوا در اوایل انقلاب صنعتی عمدتا صنایع و سوخت زغال سنگ بوده است و در قرن بیستم و بیست و یکم مسئولیت آلودگی هوا در شهرها با حمل و نقل درون شهری می باشد. سوخت های فسیلی در حمل و نقل و صنعت از یک طرف و فرایندهای صنعتی با مصرف مواد خام و محصولات تولیدی از طرف دیگر از عوامل عمده آلودگی های دست ساز می باشند. برآورد خسارات سالیانه آلودگی هوا در ایران نشان می دهد که خسارت مرگ و میر ناشی از آلودگی هوای شهری، سالانه 640 میلیون دلار معادل 5 هزار و یکصد میلیارد ریال یعنی 57/0 درصد از تولید ناخالص داخلی است. همچنین، نشانه های بیماری ناشی از آلودگی هوای شهری 520 میلیون دلار معادل 4 هزار و یکصد میلیارد ریال و 46/0 درصد از تولید ناخالص داخلی در سال است.

  براساس گزارش بانک جهانی بیماری های ناشی از آلودگی هوای شهری نیز سالانه 260 میلیون دلار معادل 2 هزار و 100 میلیارد ریال و 023/0 درصد از تولید ناخالص ملی به اقتصاد ایران خسارت وارد می کند. از سوی دیگر هزینه آموزش در این زمینه 25 میلیون دلار معادل 200 میلیارد ریال و 02/0 درصد از تولید ناخالص داخلی و خسارات ناشی از آلودگی هوای شهری به مراکز تفریحی 50 میلیون دلار معادل 390 میلیارد ریال و 04/0 درصد تولید ناخالصی است. به گزارش ایسنا، این مطالعات همچنین نشان می دهد هزینه مرگ و میر ناشی از تاثیرات داخلی آلودگی هوا سالیانه 200 میلیون دلار آمریکا معادل یک هزار و 600 میلیارد ریال معادل 17/0درصد از تولید ناخالص داخلی است. همچنین بروز نشانه های بیماری تاثیرات داخلی آلودگی هوا 60 میلیون دلار معادل 500 میلیارد ریال و 06/0 درصد از تولید ناخالص داخلی در سال است. از سوی دیگر بیماریهای ناشی از تاثیرات داخلی آلودگی هوا سالانه 55 میلیون دلار معادل 430 میلیارد ریال و 05/5 درصد از تولید ناخالص داخلی به اقتصاد ایران خسارات وارد می کند.

  براساس این گزارش در مجموع خسارات سالیانه آلودگی هوا در ایران یک هزار و 810 میلیون دلار معادل 14 هزار و 420 میلیارد ریال است که 6/1 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص می دهد. در این مقال مختصری از تاریخچه حوادث مهم آلودگی هوا، اثرات و استانداردهای آلاینده های مهم هوا مورد بحث قرار خواهند گرفت .

 7. #57
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  ار آلاينده هاي هوا:
  منابع آلوده كننده هوا به دو قسمت طبيعي و مصنوعي تقسيم بندي مي شود.
  1- منابع طبيعي
  - فعاليت هاي آتشفشانها و آتش سوزي جنگل ها
  - گرد و غبار طبيعي
  - دود و مونواكسيد كربن ناشي از آتش سوزي ها
  - گاز رادون ناشي از كاني هاي زمين
  - درختان كاج كه تركيبات آلي را از خود متصاعد مي كنند

  - منابع مصنوعي :
  وسايل نقليه موتوري مشكلي اساسي هستند كه دي اكسيد نيتروژن كه مهمترين آلوده كننده هوا است را توليد مي كنند .ساير منابع مصنوعي آلوده كننده هوا عبارتند زغال سنگ سوزها ، صنايع مختلف آلودگيهاي ناشي از سوزاندن بقاياي كشاورزي و...

  عوامل طبیعی: فوران*های شدید آتشفشان ، وزش توفان ، بادهای شدید و … ، گازها و ذراتی را وارد هوا می*کنند و سبب آلودگی آن می*شوند.
  فعالیت انسان: کارخانجات صنعتی ، کشاورزی ، شهرسازی ، وسایل گرمازا ، نیروگاهها ، وسایل نقلیه و ... ، از عوامل آلوده کننده هوا هستند.

  www.khania.persanblog.com

  مواد آلوده کننده هوا :

  منوکسید کربن: گاز سمی منوکسید کربن ، بطور عمده مربوط به خودروهایی است که مصرف سوخت آنها بنزین می*باشد. این خودروها مقدار زیادی گاز CO را از طریق لوله اگزوز وارد هوا می*کنند.
  دی*اکسید گوگرد: عمدتا مربوط به نفت کوره (نفت سیاه) است که در بعضی صنایع و تاسیسات حرارت مرکزی و تولید نیرو مورد استفاده قرار می*گیرد.
  اکسیدهای نیتروژن دار: بطور عمده مربوط به نفت کوره ، گازوئیل و مقدار کمتری مربوط به مصرف بنزین و نفت سفید است.
  هیدروکربن*های سوخته نشده: عمدتا مربوط به خودروهایی است که بنزین مصرف می*کنند. نفت کوره و گازوئیل در این مورد سهم کمتری دارند.
  ذرات ریز معلق: بطور عمده ، از سوختن نفت کوره حاصل می*شود.
  برمید سرب: در نتیجه مصرف بنزین در موتور اتومبیل*ها حاصل می*شود.
  سایر ترکیبات سربی: بنزین خودروها اغلب دارای ماده*ای به نام تترا اتیل سرب است که به منظور روان کردن کار سوپاپ*ها و به*سوزی بنزین به آن اضافه می*شود. این ماده هنگام سوختن بنزین ، باعث پراکنده شدن ذره*های جامد و معلق ترکیبات سرب در هوا می*شود که هم سمی*اند و هم به صورت رسوب*های جامد وارد دستگاه تنفسی می*شوند.

 8. #58
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  آسیبهای آلودگی هوا برای انسانها

  آلودگي هوا به طرق گوناگوني مي*تواند آثار زيانبار درازمدت و كوتاه مدتي بر سلامت انسانها بگذارد. تاثير آلودگي هوا بر افراد مختلف متفاوت است. آسيب پذيري برخي افراد در برابر آلودگي هوا بسيار بيشتر از سايرين است. كودكان كم سن و سال و سالمندان بيشتر از ديگران از آلودگي هوا آسيب مي*بينند. معمولا ميزان برخي بيماريها مانند آسم، بيماري قلبي و ريوي در مواقع آلودگي هوا تشديد مي*شوند. تماس مداوم با آلاينده*ها بر ريه كودكان تاثير مي*گذارد و در سالمندان سبب تشديد بيماري مي*شود.

  آلودگي هوا عقيمي ناشي از كاهش شمار اسپرم در مردان از عوارض آلودگي هوا شناخته شده است. اين معضل نه تنها در تشديد آسم نقش دارد بلكه بزرگترين عامل خطر در ايجاد اين بيماري محسوب مي*شود. پزشكان از جمله عوامل موثر در بروز جوش صورت را آلودگي هوا معرفي مي*كنند. آلودگي هوا در فرايند كنترل جريان خون در ديابتي*ها اختلال ايجاد مي*كند.

  (پورتال دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله (عج

  باران اسیدی:

  يکی از مشکلات جدی محیط زیست که امروزه بشر در اکثر نقاط جهان با آن درگیر است، باران اسیدی می*باشد. باران اسیدی به پدیده*هایی مانند مه اسیدی و برف اسیدی که با نزول مقادیر قابل توجهی اسید از آسمان همراه هستند، اطلاق می*شود.
  باران هنگامی اسیدی است که میزان PH آب آن کمتر از ۵،۶ باشد. این مقدار PH بیانگر تعادل شیمیایی بوجود آمده میان دی*اکسید کربن و حالت محلول آن یعنی بی*کربنات در آب خالص است.
  باران اسیدی دارای نتایج زیانبار اکولوژیکی می*باشد و وجود اسید در هوا نیز بر روی سلامتی انسان اثر مستقیم دارد. همچنین بر روی پوشش گیاهی تأثیرات نامطلوبی می*گذارد.
  در چند دهه اخیر میزان اسیدیته آب باران ، در بسیاری از نقاط کره زمین افزایش یافته و به همین خاطر اصطلاح باران اسیدی رایج شده است. برای شناخت این پدیده سوالات زیادی مطرح گردیده است که به عنوان مثال می*توان به این موارد اشاره کرد:

  : چه عناصری باعث تغییر طبیعی باران می*شوند؟ منشا این عناصر چیست؟ این پدیده در کجا رخ می*دهد؟
  معمولا نزولات جوی به علت حل شدن دی*اکسید کربن هوا در آن و تشکیل اسید کربنیک بطور ملایم اسیدی هستند و PH باران طبیعی آلوده نشده حدود ۵.۶ می*باشد. پس نزولاتی که به مقدار قابل ملاحظه*ای قدرت اسیدی بیشتری داشته باشند وPH آنها کمتر از ۵ باشد، باران اسیدی تلقی می*شوند.

  :عوامل موثر در اسیدیته باران
  آب باران هیچگاه ، کاملا خالص نبوده و با پیشرفت صنعت بر ناخالصیهای آن افزوده شده است. ناخالصی طبیعی باران بطور عمده ناشی از نمکهای دریایی است و گازها و دودهای ناشی از فعالیت انسان در فرآیند ابرها دخالت می*کنند.
  آتش سوزی جنگلها نیز ، از جمله عواملی است که در میزان اسیدیته آب باران نقش دارد. فرآیندهای بیولوژیکی ، آتشفشانی و فعالیتهای انسان ، مواد آلوده کننده جو را در مقیاس محلی ، منطقه*ای و جهانی در فضا منتشر می*کنند. به عنوان مثال ، در صورت وجود جریانات باد در نواحی صنعتی ، مواد خارج شده از دودکشهای کارخانه*ها در سطح وسیعی در فضا پراکنده می*شوند. اسیدهای موجود در باران اسیدی
  اسیدهای عمده در باران اسیدی ، اسید سولفوریک و اسید نیتریک می*باشد. بطور کلی این اسیدها به هنگام حمل توده هوایی که آلاینده*های نوع اول مثل و را دربر دارند، بوجود می*آیند. از این رو معمولا محل نزول باران اسیدی دورتر از منبع آلاینده*ها می*باشد. باران اسیدی یک مشکل آلودگی است که به علت حمل دوربرد آلاینده*های هوا توسط باد حد و مرز جغرافیایی نمی*شناسد.

  مونوکسیدکربن - دی اکسید گوگرد - دی اکسید نیتروژن ،*هیدروکربورها و ذرات معلق آلاینده هایی است که وجود آنها در هوا و استنشاق و فرستادنشان به داخل ریه موجب بروز انواع بیماریهای دستگاه تنفس، آسم، سرطان ریه، کند ذهنی و عقب ماندگی کودکان، بیماری های قلب و عروق، سرگیجه، عصبانیت، پرخاشگری، اختلال در دید و اشکال در رسیدگی اکسیژن کافی به بافتهای بدن در کوتاه مدت می شود.

 9. #59
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  مهمترين عناصر آلوده كننده هوا :
  1- ذرات جامدparticulate matter) (: اين ذرات از سد دفاعي طبيعي بدن عبور مي كنند و به طور عمقي به ريه ها نفوذ و باعث تشديد آسم و اختلال عملكرد ريوي مي شوند.
  2- 2- ازن: اين گاز از واكنش هاي شيميايي در جو و تحت تاءثير نور آفتاب توليد مي شود و محرك قوي سيستم تنفسي است.
  3- دي اكسيد نيتروژنNO2) ( 4- منواكسيد كربن (CO)
  5- سرب pb ) ( 6- دي اكسيد گوگرد ( SO2)
  7- سولفات ها و سولفيدهيدروژن 8- آكرولئين Acrolein (تشديد آسم )
  9- ديوكسين: ديوكسين باعث تشديد اختلال در تكامل جنين و افزايش خطر سرطان مي گردد.

 10. #60
  Member
  تاریخ عضویت
  Nov 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  52
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  تصویر/ آلودگی هوای تهران در توچال

  تصویر/ آلودگی هوای تهران در توچال / الف

صفحه 6 از 33 نخستنخست ... 4567816 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تماس با مدیریت سایت 09126826597