فرصتهای اپلای ارشد، دکترا، پستداک در زمینه محیط زیست و مهندسی

عضویت در کانال تلگرامی اعلام فرصتهای اپلای

نمونه پکیج های آموزشی در سایت آپارات

لیست آخرین پکیج های آموزشی محیط زیست و مهندسی

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 27
 1. #11
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  نوشته ها
  57
  پسندیده
  2
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  شکلات کم آبی و خشکسالی در البرز

  محمدی مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز با اشاره به اینکه استان البرز کمتر از سه دهم مساحت کشور را شامل می شود در حالیکه سه درصد جمعیت کشور در این استان سکونت دارند و دو درصد منابع آبی را دارد، گفت: نسبت سرانه آبی خوبی داریم ولی این منابع متاسفانه از استان خارج می شود.

  وی ادامه داد: میانگین تراکم جمعیت در استان البرز 10 برابر تراکم جمعیت در کشور است یعنی بعد از استان تهران استان البرز رتبه دوم را دارد و از لحاظ ضریب رشد جمعیت البرز بعد از بوشهر رتبه دوم را با 3.5 درصد دارد که می تواند شدت بهره برداری از منابع را افزایش دهد.عوامل ایجاد و توسعه ریزگردها در کشور و راه های مقابله با آن

  وقتی سه درصد جمعیت کشور و چهارهزار واحد صنعتی یعنی شش یا هفت درصد واحدهای صنعتی کشور در این استان متمرکز هستند، به جز واحدهای کشاورزی، برغم اینکه اکثر این واحدها فقط در البرز مستقر هستند ومنافع آن به دیگر نقاط می رسد، با استقرار این واحدهای صنعتی و تراکم جمعیت و خروج آب از استان به نحوی از منابع به جای اینکه بهره برداری کنیم، بهره کشی کرده ایم.

  در فرایند برنامه ریزی توسعه و استفاده از منابع منطبق با ظرفیت ها عمل نکرده ایم. در آمایش سرزمینی که باید انجام می دادیم و توان سنجی می کردیم، این موضوع بر اساس نیازهای اقتصادی و اجتماعی و برنامه های استفاده از سرزمین اولویت بندی نکردیم.

  در برنامه سوم پیش بینی شده بود که برنامه توسعه استان ها در برنامه چهارم بایستی براساس آمایش سرزمین صورت بگیرد که متاسفانه ما از آن در 10 سال گذشته غفلت کرده ایم و از منابع سرزمینی بویژه آب بیش از ظرفیت استفاده کرده ایم که منجر به خشکسالی و از دست رفتن رطوبت و شدت ریزگردها شده است.

  برغم همه این مشکلات و بهره کشی از منابع کمافی السابق این عطش برای توسعه صنعتی و سکونتگاهی در استان وجود دارد.

  وی افزود: متاسفانه در دولت گذشته با اینکه محدودیت استقرار شعاع 120 کیلومتری که در استان البرز وجود داشت، این محدودیت را از شهرک های صنعتی برداشتیم، حتی مصوب کردیم شهرک های صنعتی جدید هم در استان البرز ایجاد شود، این در حالی است که استان البرز ظرفیت بیش از این برای بارگذاری جدید را ندارد.

 2. #12
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  نوشته ها
  57
  پسندیده
  2
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  برنامه ريزي براي استفاده از روشهاي آبياري قطره اي وتحت فشار :
  كم*آبياري، آبياري دقيق و تكميلي از ديگر راهكار هاي بهره*وري آب ميباشد. كم*آبياري باعث افزايش بهره*وري از هر واحد آب مي*شود و آبياري تكميلي در طي زماني كه بارندگي به تاخير مي*افتد و يا صورت نمي*گيرد مهم است آبياري دقيق شامل آبياري قطره*اي و باراني مي¬باشد. اين نوع آبياري تبخير غيرمفيد آب را كاهش داده و آب را به طور يكنواخت براي محصول فراهم مي*كند. كم آبياري از تكنيكهايي مديريتي است كه بطور قابل توجهي كارايي مصرف آب را در كشاورزي ارتقاء مي بخشد. سيستم آبياري قطره¬اي از جمله روشهاي نوين آبياري است كه توسعه آن به نوبه خود به عنوان راهكاري براي افزايش كارايي مصرف آب كشاورزي مطرح مي باشد. با توجه به امكان كنترل بالاي حجم آب آبياري در اين سيستم، اعمال مديريت كم آبياري با استفاده از آن با دقت بالايي ممكن ميباشد. در برخي مناطق مشاهده مي شود علي رغم كمبود آب از آب موجود استفاده صحيح به عمل نمي آيد. بخشي از اين آب در حين انتقال از منابع به مكانهاي مصرف به دليل استفاده از سيستمهاي انتقال غير استاندارد هدر مي¬رود.

 3. #13
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  نوشته ها
  57
  پسندیده
  2
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  كشت گياهان مقاوم به خشكي:
  يكي از روش هاي كاهش اثر خشكسالي كشت گياهان مقاوم به خشكي و در مورد درختان ميوه استفاده از پايه-هاي مقاوم به خشكي، و يا كشت ديم برخي از درختان، در مكانهاي مناسب مي باشد. تامين آب در مناطق مبتلا به خشكي از برنامه هاي اصلي است كه مي تواند مد نظر قرار گيرد. پس از مطالعه روشهاي تامين منابع آب ميتوان بانك منابع آب هر منطقه را متناسب با شرايط نياز آبي همان منطقه در اختيار داشت.
  از منابع تامين آب مي توان به موارد ذيل اشاره نمود.
  الف- استفاده از فاضلابهاي شهري:
  همه روزه مقادير متنابهي آب از طريق فاضلاب شهري جريان پيدا ميكند كه اين آب قابليت استفاده مجدد براي تامين آب مورد نياز آبياري فضاي سبز و جنگلكاري را دارد. به علت اينكه اين گونه آبها از آلودگي هاي زيادي برخوردار هستند قبل از هرگونه استفاده بايد تصفيه شده، وارد شبكه مصرف شوند.
  ب- شناسايي مكانهاي احداث سدهاي زيرزميني در مسير رودخانه ها:
  در اغلب رودخانه¬ها مناطق متعددي وجود دارند كه با تاسيس سدهاي زيرزميني امكان ذخيره¬ي آب و استفاده از آن در موقع بحران وجود دارد. به دليل اينكه اينگونه آبها در اعماق زمين ودر داخل آبرفتهاي رودخانه اي قرار مي گيرند از دسترس تبخير دور بوده و به علت عبور از منافذ وآبرفتها تصفيه فيزيكي پيدا ميكنند ودر شرايط مناسب به صورت مستقيم قابل استفاده خواهند بود.
  ج- استفاده از منابع آب غير متعارف:
  منابع آبي در مناطق خشك و نيمه خشك وجود دارد كه تا كنون مورد توجه زيادي قرار نگرفته اند. از جمله اين آب ها را مي توان آب هاي لب شور و شور ذكر كرد. كه اينگونه آب ها با فراواني هاي ويژه اي قابل استفاده براي برخي مصارف خواهند بود ودر شرايط كم آبي مي توانند به عنوان منبع آبي مهم تلقي شوند.

 4. #14
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  نوشته ها
  57
  پسندیده
  2
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  پيش بيني خشكسالي:
  قبل از هر گونه اقدام عملي براي كاهش خسارت هاي خشكسالي اتخاذ سياستهاي راهبردي مي تواند مشكل گشا باشد. اين سياست ها مي بايد بر مبناي باور داشتن واقعيت كم آبي در منطقه باشد به طور مسلم اين ديدگاه مي تواند در سياست گذاري ايجاد صنايع با مصرف آب كم و كشت هاي مناسب با وضعيت كم آبي كار آمد باشد. همچنين اتخاذ روشهاي جهت بهره گيري حداكثر ممكن از نزولات جوي نيز مي تواند در جلوگيري از بحران خشكسالي پيش از وقوع آن بسيار مهم تلقي شود. نقشه هاي پيش بيني هواشناسي قابليت هاي مناسبي را براي ارائه آگاهي لازم در خصوص رخداد بارندگي را دارد. تا به عنوان يك الگوي كلي در اختيار برنامه ريزان قرار گيرد كه بر مبنا ي آن پيش بيني ها صورت گرفته و هشدارهاي لازم به بهره برداران داده شود.

 5. #15
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  نوشته ها
  57
  پسندیده
  2
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  راه كارهاي حين بحران خشكسالي:
  يكي از تفاوتهاي اساسي مديريت بحرانهاي خشكسالي يا بحران ناشي ساير بلايايي طبيعي در وقوع تدريجي بحران خشكسالي است. در اين شرايط امكان ارايه هشدارها و برنامه¬ريزي ها امكان پذ ير بوده و به عبارتي فرصت برنامه ريزي را به برنامه ريزان و مسئولان ميدهد. در كل به منظور مديريت بحران خشكسالي لازم است طرح مديريت جامع تهيه گردد كه در هنگام وقوع خشكسالي به مورد اجرا گذاشته شود. در طرح مذكور مطالعات مختلفي صورت مي گيرد كه طي آن ضمن بررسي جوانب مختلف موضوع وظايف افراد و سازمانهاي مسئوول براي حل معضل مشخص و ارايه مي¬شود. از بهترين مواردي كه در طرح جامع خشكسالي بايد مورد توجه قرار گيرد مي توان به موارد ذيل اشاره كرد.
  الف) شناسايي ظرفيتهاي مقابله با ضايعات ناشي از خشكسالي:
  يكي از بهترين موضوعات پس از مشخص شدن شدت خشكسالي در يك منطقه بررسي ظرفيتها و امكانات در منطقه وقوع براي كاهش خسارتهاي خشكسالي است. از جمله اين موارد بررسي درآمدها، سرمايه گذاري¬ها اعتبارات و تسهيلات مالي مي باشد. وجود تاسيسات نگهداري ميوه، سبزيجات، گوشت و علوفه از مهمترين مواردي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد. ميزان تسهلات مالي و منشا تامين آنها براي كمك به آسيب ديدگان و نحوي هزينه كردن آن نيز بر مبناي شاخص هاي متعدد مشخص گردد.
  ب) تشكيل جلسات مشورتي با كار شناسان و بهره¬برداران:
  يكي از مهمترين مواردي كه در مديريت بحران نقش اساسي دارد اطلاع رساني شرايط و ايجاد فضاي مقابله در مردم است. به همين منظور با تشكيل جلسات و توجيه شرايط، ايجاد فضاي مقابله را در مردم به وجود آورد و با مشاركت مردم در طرحهاي صرفه جويي در مصرف آب، حذف فعاليتهاي پر مصرف آب مي توان موفقيت برنامه هاي جامع مهار خشكسالي را افزايش داد. در مواردي كارشناسان و مردم بومي داراي تجربيات ارزنده اي هستند كه در جلسات مشورتي بايد از نظرات آنها استفاده نمود و به مورد اجرا گذاشت.
  ج) تهيه برنامه تامين كمبود آب:
  تامين اضطراري آب مي تواند از طرق مختلف صورت گيرد كه از جمله مهمترين موارد آن از طريق بطري هاي آب و يا تانكرهاي آب رساني است. در افقهاي بلند مدت مي توان از طريق لوله هاي انتقال آب اين مهم را انجام داد.
  راهكارهاي بعد از وقوع خشكسالي:
  نبود رهبري واحد و ناهمانگي¬هاي سازمانها و نهادهاي اجراي كشور در امر مديريت بحران خشكسالي سبب شده است تا كماكان در اغلب موارد روند موفقي در كنترل بحران خشكسالي نداشته باشيم. بعد از سپري شدن دوره بحران خشكسالي تجديد حيات منابع در منطقه به عنوان استراتژي كلي مد نظر قرار گيرد. باز ساخت نظام توليدات زراعي و باغي از مهمترين موارد مورد توجه استراتژي محسوب مي شود. تجربه وقوع خشكسالي در اين زمينه مي تواند راهبردهاي خوبي را براي انتخاب روشهاي كشت ارائه دهد تا از اين طريق تجربه خاطرات تلخ خشكسالي مجدد تكرار نشود. عملا ملاحظه مي شود كه وقوع بارش نسبتا خوب بعد از وقوع خشكسالي شرايط سخت را از ياد برده و مجددأ روشهاي غلط پيشين مورد استفاده قرار مي گيرد.

 6. #16
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  نوشته ها
  57
  پسندیده
  2
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  سرانه آب به اعضا هر نفر برای ایران طبق پیش بینی ها در سال 1400 به کمتر از 1400 مترمکعب در سال خواهد رسید و این به معنی ورود به بحران آبی است.

 7. #17
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  نوشته ها
  57
  پسندیده
  2
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  شیوه های مقابه با بحران كم آبی :
  برای مباره با كم آبی و مشكلات ناشی ازآن از روش های زیر پیشنهاد می شود :
  الف- اولویت های مصرف
  همزمان با كمبود بارندگی ، شرایط اقلیمی و آب وهوایی كشور دچار تغییر و جابجایی شده است . مثلاً گرمای بعضی شهرهای سردسیر در اولین روزهای سال جدید به 28 تا30 درجه رسید . گرمایی كه معمولاً شهرها در تابستان شاهد آن بودند مثلا همدان همیشه شاهد برف های حجیم در كوه های خود بوده است درحالی كه در دوسال اخیر در كوه های شهر همدان برف چندانی نیامده است .
  ب) جیره بندی :
  در پی كاهش بارندگی ، مسئولان وزارت نیرو از احتمال جیره بندی آب در برخی از استان های كشور در تابستان خبر دادند . به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران استان هایی چون : اراك ،یزد ، كرمان ،همدان و سیستان و بلوچستان درسال گذشته دچار كمبود آب وجیره بندی شدند .برای افزایش بارش باران و رفع بحران در سال گذشته بسیاری از استان ها نماز استسقا (باران) یه جا آورند .

 8. #18
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  نوشته ها
  57
  پسندیده
  2
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  موارد زیر نیز درحل بحران آب كارگشا می باشد :
  1- تدوین آیین نامه اجرایی چگونگی آب
  2- حفاظت و بازیافت در برنامه های بخش های مصرف
  3- آگاه سازی عمومی و مشاركت مردم دربرنامه ریزی و مدیریت آب
  4- توجه به عرضه و تقاضا در كل چرخه آب
  5- توجه دقیق به مدیریت جامع آب
  6- برآورد ارزش اقتصادی آب درهریك از حوزه های آبری
  7- توجه به برنامه های اجرایی مدیریت خشكسالی
  8- استفاده از روش های نوین آبیاری و كم آبیاری (آبیاری قطره ای)
  9- ارتقاء سطح فرهنگ مردم و جامعه دراستفاده ازآب
  10- به كارگیری تجربه های كشورهای موفق در زمینه ی كشاورزی
  11-ساخت سدهای جدید و اصلاح و احداث شبكه
  12- بررسی شكستگی های شبكه ها برای جلوگیری از اتلاف آب
  13- طرح هایی نظیر حفر چاه ،انتقال آب از مناطق دیگر و آبرسانی به وسیله تانكر
  14- كنترل ذخیره پشت سدها
  15- پمپاژ ها و حفر چاه های موقت ، استفاده از تانكرهای آبرسانی
  16- تغییر الگوی كشت توسط كشاورزان
  17- مبارزه با علف های هرز ، آبیباری درساعات خشك در روز (عصرها) ، استفاده از كودهای مقاوم درخاك های خشك ، تنك كردن میوه ها، بالا بردن مقاومت درختان ، شخم سطحی و ایزوله كردن چوب ها و حرس سبز ،
  18- به كارگیری اندیشه علمی راهی جهت پیشگیری ازكم آبی

 9. #19
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  نوشته ها
  57
  پسندیده
  2
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  پیشنهادات برای مقابله با بحران آب:
  1-حمایت از تحقیقات انجام شده در زمینه خشكسالی
  2- احداث سدهای زیر زمینی
  3- جدا كردن آب شرب از سایر مصارف شهری بی(كاری كه در تمام كشورهای پیشرفته انجام شده است )
  4- جلوگیری از تخریب و گسترش پوش گیاهی
  5- ارتقاء سطح فرهنگ صرفه جویی در مصرف آب خصوصاً دربین زنان خانه دار
  6- آشنا كردن مردم با وسایل مربوط به خشكسالی و تشویق آنان به صرفه جوی ( به كمك رسانه ها )
  7- نظارت مستمر بر منابع و مصارف
  8- كنترل رشد جمعیت
  9- استفاده از شبكه های مصرف آبیاری یا بهینه كردن روش سنتی آبیاری
  10- بهساری شبكه های آب شهری

 10. #20
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  نوشته ها
  57
  پسندیده
  2
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  به گزارش گروه اقتصاد بین*الملل خبرگزاری فارس، به نقل از تریپل پاندیت، بعد از فراگیر شدن کمبود آب در جهان اخیراً در آمریکا به ویژه کالیفرنیا مسئله بی*آبی بسیار جدی شده است و کارشناسان آمریکا 6 روش برای مقابله با کمبود آب در ایالت کالیفرنیا ارائه کرده*اند که معتقدند این روش*ها در جهان می*تواند اجرایی شود اما با تشدید کم*آبی و خشکسالی راهکارهای جدید نیز باید ابداع شود.

  اخیراً مسئله خشکسالی و بی*آبی در کالیفرنیا را بسیاری رسانه*ها پوشش دادند و هر کسی می*داند که این مسئله بسیار جدی است اما سؤال این است که آیا این خطر مشابه همان خطر بحران آبی است که در جهان اتفاق می*افتد؟

  ناسا معتقد است که خشکسالی آمریکا هم همان مشابه خشکسالی جهان است و در گزارش اخیر خود اشاره کرده است که جهان ما به سمت کمبود آب قابل شرب پیش می*رود، دریاچه*های بزرگ جهان ناپدید می*شوند و دنیا به سمتی می*رود که آینده آن به ناامنی آبی منجر خواهد شد.

  تاریخ نشان داده است زمانی که با بحران کمبود آب مواجه می*شویم انسان توانایی*های عجیب و غریبی برای مقابله آن پیدا می*کنند و اکنون نیز بسیاری از کارشناسان و دانشمندان به دنبال معرفی تکنولوژی*های جدیدی هستند که با این مسئله کمبود آب مقابله کنند. راهکارهای آنها بیشتر بر اساس کاهش استفاده*های آب استوار است.

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تماس با مدیریت سایت 09126826597