فرصتهای اپلای ارشد، دکترا، پستداک در زمینه محیط زیست و مهندسی

عضویت در کانال تلگرامی اعلام فرصتهای اپلای

نمونه پکیج های آموزشی در سایت آپارات

لیست آخرین پکیج های آموزشی محیط زیست و مهندسی

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 29
 1. #11
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  نوشته ها
  57
  پسندیده
  2
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  تغذیه پلانکتون*ها: ایده مقابله با گرمایش زمین از طریق ریختن آهن در اقیانوس برای بارور کردن پلانکتون*ها سابقه*ای طولانی دارد. نتیجه مطالعه*ای که به تازگی در مجله نیچر منتشر شده نیز از این روش پشتیبانی می*کند. ریختن آهن در اقیانوس به عنوان یکی از ابزارهای «مهندسی زمین»، یکی از راه*حل*های مقابله با تغییرات آب و هوایی زمین است تا بتوان از طریق دستکاری آب و هوا باعث کاهش اثرات گرمایی گازهای گلخانه*ای شد.
  با این وجود، برخی مطالعات نشان می*دهد که کوددهی آهنی در درازمدت می*تواند باعث بروز شرایط کم*اکسیژنی شود که برای حیات دریایی خطرناک است، و یا آغازگر شکوفایی انواعی از پلانکتون*ها شود که برای برخی از میکروارگانیزم*ها مضرند. اما مطالعه جدید شواهدی برای این نگرانی*ها به دست نیاورده است. در عوض، نتایج این بررسی نشان می*دهد که اغلب پلانکتون*ها در آب*های سرشار از آهن به کف دریا سقوط می*کند و در رسوبات اقیانوس دفن می*شود؛ که در درازمدت باعث حذف کربن از چرخه آب و هوا می*شود.
  داده*های موجود نشان می*دهد که کوددهی آهنی می*تواند حدود 10 درصد از انتشار فعلی دی*اکسید کربن را به دام بیاندازد، اما کریستین کلاس که در این مطالعه شرکت داشته است می*گوید: «پخش آهن نمی*تواند راه*حلی برای مشکل دی*اکسید کربن فراهم کند. با توجه به بسیاری از تردیدها و عوارض جانبی بالقوه این روش، قبل از استفاده از این روش در مقیاس بزرگ آزمایشات بیشتری باید انجام شود.

 2. #12
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  نوشته ها
  57
  پسندیده
  2
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  مزارع جلبک دریایی: بر خلاف مزارع دفن زباله، مزارع جلبک دریایی به عنوان چاهک*های کربن از جایگاه برجسته*ای در میان دانشمندان برخوردار هستند. نیمی از فتوسنتز دنیا –فرایندی که با استفاده از نور خورشید دی*اکسید کربن را به انرژی تبدیل می*کند- در اقیانوس*ها انجام می*شود. اما بخش اعظم این فرایند توسط گیاهان ریز دریایی موسوم به فیتوپلانکتون*ها انجام می*شود که قابل کشت و زراعت نیستند.
  اما جلبک دریایی -که به آسانی می*توان آنها را در امتداد سواحل اقیانوس کشت داد- یک راه*حل امکان*پذیر برای دانشمندانی است که به دنبال افزایش سهم اقیانوس*ها در حذف کربن هستند. همچنین جلبک*های دریایی کشت شده را می*توان درو و از آنها به عنوان یک سوخت تجدیدپذیر استفاده کرد؛ موضوعی که مایکل مک*کراکن، دانشمند ارشد برنامه آب و هوایی موسسه Climate Institute از آن به عنوان «یک فایده جانبی» نام می*برد.

 3. #13
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  نوشته ها
  57
  پسندیده
  2
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  سبز کردن بیابان: به گفته متخصصان، سبزکردن بیابان می*تواند راهی برای به دام اندختن گازهای گلخانه*ای بیشتر همانند دی*اکسید کربن باشد؛ یکی از ایده*های مهندسی زمین که هم اکنون در آفریقا در حال انجام است. برای مثال، 13 کشور آفریقایی اقدام به ساخت دیواره عظیم سبزی از درختان کرده*اند که در عین بلعیدن کربن، گسترش صحرای آفریقا را کند می*کند.
  با این وجود، مک*کراکن می*گوید که اگر انتشار گازهای گلخانه*ای با سرعت سرسام*آور فعلی افزایش یابد، یک بیابان سرسبز نیز نمی*تواند ظرفیت به دام انداختن کربن کافی برای مقابله با آن داشته باشد. اما در دنیایی با کربن کمتر، بیابان*های سبز استراتژی خوبی برای پایین نگه داشت انتشار کربن است.

 4. #14
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  نوشته ها
  57
  پسندیده
  2
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  سقف*های سفید: بازتابنده*تر ساختن سقف خانه*ها از طریق رنگ*آمیزی آنها به رنگ سفید می*تواند یکی از ساده*ترین روش*های مهندسی زمین باشد.
  به گفته محققان آزمایشگاه ملی لورنس در دانشگاه برکلی کالیفرنیا، سقف*های تیره بین 10 تا 20 درصد نور خورشید را بازتاب می*کنند، در حالی*که سقف*های روشن موسوم به سقف*های خنک بین 70 تا 80 درصد پرتوهای خورشید را بازتاب می*کنند. علاوه بر این، سقف*های سفید یک لطف اضافه را به همراه خود دارند: فضای داخلی ساختمان*هایی با سقف بازتابنده خیلی گرم نمی*شود، در نتیجه نیاز به تهویه مطبوع کمتری دارند و از این طریق نیز به کاهش انتشار گازهای گلخانه*ای کمک می*کنند.

 5. #15
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  نوشته ها
  57
  پسندیده
  2
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  علل گرم شدن زمین

  گازدی اکسید کربن، که عمدتاً از کاربرد سوخت*های فسیلی ناشی می*شود، به عنوان یکی از عوامل افزایش دمای زمین مطرح است.
  هیئت بین دولتی تغییرات آب*وهوایی (IPCC) می*گوید تغییرات جوی که در سراسر جهان مشاهده می*شود به احتمال خیلی زیاد ناشی از عواملی است که بشر در آن*ها دست دارد.[۹] آکادمی ملی علوم آمریکا نیز فعّالیت انسان*ها و تولید گازهای گلخانه*ای را علّت اصلی این پدیده معرفی می*کند.[۴]

  دانشمندان با استفاده از داده*های جمع*آوری شده از گیاهان، یخچال*ها و سایر نمونه*ها به این نتیجه دست یافته*اند و معتقدند که این تحقیقات به*طور قطعی تأیید می*کند که فعالیت*های انسانی بر آب و هوا تأثیر می*گذارد.[۱۰]

  ولی برخی دانشمندان معتقدند که افزایش حرارت در سال*های اخیر را می*توان به فعّالیّت*های خورشیدی و تابش آن نسبت داد. این گروه می*گویند تصاعد دی*اکسیدکربن و سایر گازهای گلخانه*ای کمتر از آن است که تغییرات مشاهده شده را توجیه کند.

  همچنین نابودی و آتش*سوزی جنگل*ها به عنوان یکی از دلایل گرم شدن دمای زمین مطرح شده*است.[۱۱] درحقیقت درختان با جذب دی اکسید کربن، آن را ذخیره می*كنند و در اثر سوختن نيز آزاد می*شود؛ بنابراین آتش*سوزی در جنگل*ها می*تواند به*عنوان یکی از دلایل افزایش میزان دی*اکسید کربن در اتمسفر و درنتیجه گرم شدن زمین مورد توجه قرار بگیرد. شایان ذکر است که رویداد ال*نینیو میزان گرمای زمین را به طور موقت افزایش می*دهد.

  بی*شک انسان در آنچه امروزه به عنوان گرم شدن جهانی از آن یاد می*شود، نقش مؤثری داشته*است. دخالت و برداشت بی حد و حصر نوع بشر در طبیعت باعث دگرگونی عظیمی شده که نمی*توان آن را انکار كرد. اما در طول تاریخ مسکونی شدن زمین این اولین باری نیست که این سیاره آبی به شدت گرم می*شود. دوره*های بی*اندازه گرم و یا سرد زمین نتیجه مستقیم یا غیرمستقیم عوامل متعددی است که از قلب این سیاره آغاز شده و تا عمق فضا پیش می*رود. از جمله عوامل طبیعی گرم شدن زمین می*توان به دوره*های فعالیت خورشیدی، فوران آتشفشان*های بزرگ، چرخه*های میلانکوویچ، گردش دماشوری اقیانوس و برخورد سیارک*ها یا دنباله*دارها اشاره کرد.[۱۲]

 6. #16
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  نوشته ها
  57
  پسندیده
  2
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  گرم شدن زمین موجب آزاد شدن گاز متان در یخ*های قطبی

  گرم شدن دمای زمین موجب آب شدن یخ*های قطبی و آزاد شدن گازهای متانی شده است که از ده هزار سال پیش در یخهای قطبی منطقه سیبری روسیه محصور بوده*اند.
  به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از یورونیوز، گاز متان از جمله گازهای گلخانه*ای است که 23 برابر بیشتر از دی اکسید کربن به لایه ازون آسیب می*رساند. [مشکلات گرم شدن کره زمین فاجعه بار است]

  به گفته پژوهشگران از صد سال پیش یخهای سیبری با سرعت بیشتری آب می شوند.

  در برخی از مناطق سیبری گاز متانی که از زمان عصر یخبندان زیر یخها زندانی مانده بود، آزاد می شود و همین مسئله رها شدن متان را در هوا تسریع می کند.

  سرگی زیموف پژوهشگر روسی می گوید بیش از نیمی از این یخها از لایه منجمد اعماق زمین تشکیل شده است. این لایه*ها با گرم شدن دمای زمین سریعا آب می*شوند و گازهای گلخانه ای را آزاد می کنند.

  از هزاران سال پیش این لایحه ها انبوهی از کربن آلی را در خود ذخیره کرده است. به محض آب شدن یخ، این کربنها به میکروب و گازهای گلخانه ای تبدیل می شوند و این نیز گرما را افزایش می دهد.

  پژوهشگران امریکایی با روشن کردن فندکی در برابر یخها، گاز متان را مشتعل می کنند.

  پژوهشگران معتقدند آب شدن لایه های یخ ممکن است بیشترین تاثیر را بر تغییرات آب وهوایی بگذارد.

  بیش از پنجاه میلیارد تن متان ممکن است از دریاچه های یخ زده سیبری آزاد شود که این رقم ده برابر متان کنونی در اتمسفر است.

  طی پنج سال اخیر دمای زمین در منطقه سیبری بیش از دو درجه افزایش یافته است

 7. #17
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  نوشته ها
  57
  پسندیده
  2
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  9
  Array
  پدیده گرم شدن زمین علت سرد شدن شدید هوا در اروپاست.
  به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تی وی پنج فرانسه، برخی از دانشمندان معتقدند علت سرد شدن شدید هوا در اروپا، آب شدن یخ های قطب شمال است. در حالی که هم اکنون اروپایی*ها روزهای بسیار سرد و برفی را سپری می*کنند، پنگوئن*های قطب شمال به شدت احساس گرما می*کنند زیرا قطب شمال در قلب پدیده گرم شدن آب و هوا قرار دارد و یخ*های آن در حال ذوب شدن است.

  دانشمندان معتقدند در فصل تابستان اشعه آفتاب جذب آب اقیانوس می*شود و دمای آب اقیانوس افزایش می*یابد. با فرا رسیدن فصل زمستان، آب اقیانوس، جریان*های گرم و مرطوب را در فضا منتشر می*کند و این جریان*ها با هوای بسیار سرد قطب شمال برخورد می کنند.

  دانشمندان معتقدند این برخورد، بادهای قطبی را به سمت اروپا هدایت می*کند. دانشمندان می*گویند زمستان*های سرد حاکی از شرایط کلی کره زمین نیست زیرا دمای متوسط کره زمین به چهارده درجه سانتی گراد بالای صفر رسیده است یعنی اینکه دمای متوسط زمین در دهه اخیر چهل و سه صدم درصد بیشتر شده است و سال دو هزار و ده در رده سوم گرمترین سالها از سال هزار و هشتصد و پنجاه تاکنون قرار دارد.

 8. #18
  Banned
  تاریخ عضویت
  Jun 2017
  سن
  34
  نوشته ها
  1
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  کشتی تفریحی در تور بانکوک تایلند


  در تور بانکوک

  سفر با کشتی بر روی رودخانه چائوپرایا در بانکوک تایلند روش جالبی برای دیدن جاذبه های ونیز شرق می باشد. این رودخانه دارای کانال های بسیاری نیز می باشد. صرف شام بر روی کشتی گراند پرل در فضای آرام این رودخانه زیبا و به دور از هیاهو و شلوغی بانکوک، تجربه ای بسیار زیبا و به یاد ماندنی برای مسافران تور تایلند است. این کشتی زیبا شامگاه از لنگرگاهریورسیتی " River Cityy" حرکت کرده و پس از صرف شام با نور شمع وبا گذر از مناظر زیبا و عبور از زیر پل رامای هشتم دور زده و به لنگرگاه باز می گردد.
  هاست اشتراکی

 9. #19
  مدیریت سایت
  تاریخ عضویت
  Sep 2006
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  8,657
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  10
  Array
  چند مقاله فارسی مفید در خصوص پدیده گرمایش جهانی در ایران و محاسبه میزان انتشار GHG در ایران

  http://idochp2.irandoc.ac.ir/Fulltex...e/71/71605.pdf


  http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/25313911703.pdf

 10. #20
  مدیریت سایت
  تاریخ عضویت
  Sep 2006
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  8,657
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  10
  Array
  CO2 EQ یا دی اکسید کربن معادل چیست؟

  این مفهوم در پدیده گازهای گلخانه ای استفاده میشود

  CO2 معادل به معنای میزان انتشار گاز دی اکسیدکربنی است که همان اثر مخرب معادل با گاز مورد نظر را داشته باشد

  برای مثال انتشار 1 تن گاز دی اکسید نیتروژن همان اثر را دارد که انتشار 298 تن گاز CO2

  همچنین انتشار 1 تن گاز متان همان اثر مخرب را دارد که 34 تن گاز CO2

  بنابراین NO2 معادل 298 CO2-EQ است

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تماس با مدیریت سایت 09126826597