فرصتهای اپلای ارشد، دکترا، پستداک در زمینه محیط زیست و مهندسی

عضویت در کانال تلگرامی اعلام فرصتهای اپلای

نمونه پکیج های آموزشی در سایت آپارات

لیست آخرین پکیج های آموزشی محیط زیست و مهندسی

صفحه 4 از 13 نخستنخست ... 23456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 31 به 40 از 125
 1. #31
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  عوارض آلودگي هوا:
  آلودگي هوا در دراز مدت مي تواند براي انسان كشنده باشد در يك تجربه تلخ ، طي يك هفته آلودگي هوا در دسامبر 1952 در شهر لندن حدود 4700 نفر فوت كردند كه بيشتر آنان مبتلايان به بيماريهاي قلب و ريه و افراد مسن بودند. آلودگي هوا باعث تحريك مجاري هوائي و تشديد آسم مي شود و هرچه ميزان ازن هوا بيشتر باشد، تعداد بيشتري از افراد، مبتلا به آسم مي شوند تماس دراز مدت با آلودگي هوا باعث بروز برونشيت مزمن و آمفيزم ميگردد. آلودگي هوا با گاز رادون ( ناشي از سوخت موتورهاي ديزلي و صنايع سنگين ) باعث سرطان ريه مي شود . همچنين آلودگي هوا باعث مرگ و مير حيوانات شده و براي گياهان مضر مي باشد و علاوه بر آن باعث افزايش عفونت هاي تنفسي مي شود. آلودگي هوا اثرات غير قابل جبراني بر آثار باستاني و ميراث فرهنگي دارد .

 2. #32
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  آلودگي هوا بركودكان:
  كودكان به دلايل زير نسبت به بزرگسالان در معرض خطر بيشتري از آلودگي هوا قرار مي گيرند:
  1- كودكان و شيرخوارگان با سرعت بيشتري تنفس مي كنند و اين باعث افزايش تماس با مواد آلوده كننده هوا مي شوند .
  2- كودكان اكثرا" تنفس دهاني دارند كه به اين ترتيب فيلتر بيني كه قسمتي از آلودگي هوا را مي گيرد بطور موءثر نمي تواند عمل كند
  3- كودكان بيش از بزرگسالان در محيط آزاد به سر مي برند بخصوص در فصول گرم و تابستان كه سطح آلودگي شديدتر است.
  4- سيستم ايمني و ارگانهاي وابسته در كودكان هنوز نارس است و نسبت به آلودگي حساس تر است مثل سرب كه در استخوان هاي درحال رشد رسوب مي كند. آلودگي هوا باعث تحريك انسداد راههاي هوائي و تشديد آسم مي شود و برنمو سيستم عصبي و تنفسي و ايمني و غدد داخلي تاثير مي گذارد و مي تواند خطر سرطان را در سال هاي بعدي زندگي افزايش دهد .

 3. #33
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  كربن و اهميت آن در كيفيت هواي داخل ساختمان ها:
  علي رغم اينكه دي اكسيد كربن يك گاز آلاينده نبوده و بر سلامتي انسان هيچگونه تاءثيري ندارد ولي همواره به عنوان يك عامل مهم در بررسي كيفيت هوا داخل ساختمانها و به عنوان شاخصي جهت نحوه عملكرد سيستم تهويه مد نظر قرار مي گيرد . در صورتيكه غلظت CO2 بالاتر از 1000 ppm باشد افراديكه در معرض اين هوا باشند احساس عدم تازگي و ساكن بودن هوا مي نمايند. كيفيت بد هوا در اتاق ها منجر به خستگي ، عدم تمركز و عدم رضايت افراد مي شود، كه اغلب ناشي از تهويه نامناسب ساختمان مي باشد كه رابطه مستقيمي با غلظت CO2 دارد، لذا در برخي سيستم ها كه از تهويه اتوماتيك استفاده مي نمايند از غلظت CO2 به عنوان معياري جهت تنظيم ميزان هواي تازه ورودي به سيستم استفاده مي شود.

  آلودگي هوا و آثار زيانبار آن بر سلامت انسان
  انتشار گازهاي مضري مانند دي اكسيد سولفور، مونواكسيد كربن، اكسيدهاي نيتروژن، و بخارات شيميايي مي*توانند در جو زمين واكنشهاي شيميايي انجام داده و تشكيل مه دود و باران اسيدي بدهند.
  آلودگي در محيطهاي بسته مانند خانه*ها، ادارات، و مدارس نيز بايد مورد توجه قرار گيرد. برخي از اين آلاينده*ها در اثر فعاليتهايي مانند استعمال دخانيات و آشپزي ايجاد مي*شود. بسياري از افراد ‪ ۸۰‬تا ‪ ۹۰‬درصد عمر خود را در داخل محيطهاي بسته مي*گذرانند و قرار گرفتن در معرض آلاينده*هاي مضر مي*تواند سلامت افراد را به خطر بيندازد. به همين خاطر توجه به آلودگي هوا در داخل و خارج خانه حائز اهميت است.

 4. #34
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  آلودگي هوا بر سلامت انسان
  آلودگي هوا به طرق گوناگوني مي*تواند آثار زيانبار درازمدت و كوتاه مدتي بر سلامت انسانها بگذارد. تاثير آلودگي هوا بر افراد مختلف متفاوت است. آسيب پذيري برخي افراد در برابر آلودگي هوا بسيار بيشتر از سايرين است. كودكان كم سن و سال و سالمندان بيشتر از ديگران از آلودگي هوا آسيب مي*بينند.
  برخي بيماريها مانند آسم، بيماري قلبي و ريوي در مواقع آلودگي هوا تشديد مي*شوند. معمولا ميزان آسيبها بستگي به ميزان قرار گرفتن در معرض مواد شيميايي زيانبار دارد يعني مدت تماس با آلاينده*ها و غلظت مواد شيميايي.
  آثار كوتاه مدت آلودگي هوا عبارت است از حساسيت چشمها، بيني و حلق، عفونتهاي دستگاه تنفسي فوقاني مانند برونشيت و ذات الريه. سردرد، تهوع، و واكنش*هاي آلرژيك نيز از ديگر عوارض كوتاه مدت اين مشكل زيست*محيطي است.
  آلودگي هوا براي مدت كوتاه مي*تواند بيماري مبتلايان به آسم و آمفيزم را تشديد كند.
  آثار درازمدت آلودگي هوا مي*تواند بيماري مزمن تنفسي ، سرطان ريه، بيماري قلبي، و حتي آسيب به مغز ، اعصاب ، كبد و كليه*ها را شامل شود.
  تماس مداوم با آلاينده*ها بر ريه كودكان تاثير مي*گذارد و در سالمندان سبب تشديد بيماري مي*شود.
  عقيمي ناشي از كاهش شمار اسپرم در مردان از عوارض آلودگي هوا شناخته شده است. آلودگي هوا نه تنها در تشديد آسم نقش دارد بلكه بزرگترين عامل خطر در ايجاد اين بيماري محسوب مي*شود. پزشكان از جمله عوامل موثر در بروز جوش صورت را آلودگي هوا معرفي مي*كنند. اين معضل براي بيماران ديابتي مرگبار است. آلودگي هوا در فرايند كنترل جريان خون در ديابتي*ها اختلال ايجاد مي*كند.
  در تحقيقات انجام شده مشخص شده است آلودگي هوا در بروز چاقي نقش دارد و مرگ زودرس در نواحي آلوده شهرها به اثبات رسيده است.
  در گياهان آلاينده*ها توان گياهان را براي مقابله با بيماريها و حشرات كاهش مي*دهند و در رشد آنها تاثير منفي مي*گذارند. بسياري از درختان در بزرگراههاي شهر تهران در حالت نيمه مرگي هستند كه به علت انباشت لايه*اي از ذرات آلاينده بر شاخ و برگ آنهاست.
  آثار آلودگي هوا به حدي گسترده است كه تحقيقات در اين*باره همچنان ادامه دارد. بيماريهاي ناشي از آلودگي هوا مي*تواند بسيار پرهزينه باشد.
  هزينه*هاي درماني، كاهش بهره*وري در محل كار مي*تواند ساليانه ميلياردها دلار هزينه بر جامعه تحميل كند.
  ساليانه ‪ ۲/۵‬ميليون نفر در جهان در اثر آلودگي هوا جان خود را از دست مي*دهند كه در اين ميان بيشترين ميزان مرگ و ميرها به علت آلودگي هوا در فضاهاي بسته مانند خانه است. از اين رو تهويه كافي براي كاهش آلاينده*ها در محيطهاي بسته مسئله مهمي است. در محيط خانه و محل كار بايد جريان كافي هوا وجود داشته باشد و دستگاههاي تهويه مناسب نصب شده باشد.

 5. #35
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  تاریخچه آلودگی
  دود یکی از قدیمیترین آلاینده*های هوا است که برای سلامت بشر مضر است. زمانی که دود ناشی از آتش حاصله از سوختن چوب توسط ساکنین اولیه غارها جای خود را به دود ناشی از کوره*های زغال سوز در شهرهای پر جمعیت داد، آلودگی هوا، بقدری افزایش یافت که زنگ خظر برای برخی از ساکنان آن شهرها وجود به صدا در آمد. در سال ۶۱ بعد از میلاد سنکا (Seneca) فیلسوف رومی از هوای روم به*عنوان هوای سنگین و از دودکشهای هود با عنوان تولید کننده بوی بد نام برد. در سال ۱۲۷۳ میلادی ادوارد اول پادشاه انگلستان می*گوید هوای لندن به حدی با دود و مه آلوده و آزار دهنده است که از سوختن زغال سنگ دریایی جلوگیری خواهد کرد.
  علی*رغم هشدار پادشاه مذکور، نابودی گسترده جنگلها، چوب را تبدیل به یک کالای کمیاب نمود و ساکنان لندن را وادار ساخت تا بجای کم کردن مصرف زغال سنگ به میزان بیشتری از آن استفاده کنند. تا سال ۱۶۶۱ میلادی یعنی بیش از یک قرن بعد، تغییر قابل ملاحظه*ای در آلودگی هوا بوجود نیامد. چاره جویی و پیشنهادات عبارت بودند از برچیدن تمامی کارخانه*های دودزا از شهر لندن و بوجود آمدن کمربند سبز در اطراف شهر و بالاخره این چاره جوییها کارساز شد.

  سهم شما در آلودگی هوای تهران چقدر است؟
  سهم هر خودروی سواری در ايجاد ترافيک 37 درصد است به اين ترتيب براساس بررسی های انجام شده اگر هر يک از شهروندان که با خودروی شخصی تردد می کند، حداقل يک يا دو روز از هفته از سيستم حمل و نقل عمومی استفاده کنند، نقش عمده و مهمی را در کنترل آلودگی هوا و کاهش هزينه های اجتماعی و اقتصادی خواهند داشت.
  رانندگان خودروهای شخصی 14 برابر اتوبوس سواران هوای پايتخت را آلوده می کنند! سرانه هر فرد در آلودگی هوای تهران که از وسايل نقليه شخصی استفاده می کند، 14 برابر فردی که با اتوبوس های شهری تردد می کند. طبق مطالعات انجام شده هزينه يک کيلومتر مسافتِ طی شده، اعم از بنزين، تعميرات، جريمه و عوارض، برای وايلِ نقليه شخصی، 9 برابر بيشتر از وسايل نقليه عمومی است.
  يک سوم سرطان های ريه در افراد سيگاری مربوط به آلودگی هواست
  براساس يکی از تحقيقات انجام شده برای اندازه گيری غلظت هيدروکربن ها در ميان آلاينده های هوا توسط دانشگاه صنعتی شريف، 70 درصد از موارد سرطان ريه در افراد غيرسيگاری نيز به دليل آلودگی هوا بوده است.
  سالانه 51 نفر از 100 هزار نفر شهروند تهرانی در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند که برای حدود 8 ميليون جمعيت تهران متجاوز از 4 هزار احتمال وقوع سرطان ريه وجود دارد.

 6. #36
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  مهم ناشی از آلودگی هوا در جهان
  بالا رفتن غلظت آلاينده های هوا از يک حد معين در بعضی از کشورها و مناطق جهان حوادث ناگواری را به وجود آورده است. وقوع حوادث شديد آلودگی هوا که موجب بيماری و مرگ ومير تعداد زيادی از ساکنين شهرهای بلا زده شده، بمنزله زنگ های خطری بوده است که جهانيان را نسبت به مخاطرات واقعی و مهلک آلودگی هوا هشدار داده است و موجب شروع اقدامات مثبت در زمينه کنترل آلودگی هوا شده است. بررسی ها نشان می دهد. مهمترين حوادث ناشی از آلودگی هوا در بلژيک، پنسيلوانيا، لندن و نيويورک رخ داده است.

  حادثه دره ميوز در بلژيک
  اين حادثه از اول دسامبر 1930 شروع و منجر به مرگ حدود 60 نفر شد. اين افراد همگی دارای علائم اوليه شامل سرفه تحريکی و سرفه های همراه با اخلاط و تنگی نفس بودند.
  در اين دره تعداد زيادی آلودگی صنعتی از جمله صناي توليد فولاد، اسيد سولفوريک و شيشه سازی وجود داشت که وارونگی دما سبب محبوس شدن آلودگی در پايين دره گرديد.

  حادثه شهردونورا _ پنسيلوانيا
  در 26 اکتبر سال 1948 شرايط وارونگی دما و ايجاد مه تا 31 اکتبر ادامه يافت که طی اين مدت 20 نفر مردند که بيشترين آمار فوت شدگان در روز سوم گزارش شده است.
  اين منطقه دارای صنايع ذوب آهن، توليد روی و اسيد سولفوريک بوده که در آن از جمعيت 14 هزار نفری 43 هزار نفر بيمار شدند و 10 درصد جمعيت بشدت آسيب ديدند.

  حوادث لندن
  حادثه در لندن از پنجم تا نهم دسامبر سال 1952 اتفاق افتاد. بررسی آمار مرگ و مير لندن که پس از چند ماه صورت گرفت، نشان داد که در طی 7 روز يعنی از هشتم تا 14 دسامبرِ همان سال تعداد و موارد مرگ و مير در لندن نسبت به همان مدت در سال قبل 4 هزار نفر بيشتر بوده است. بعد از آن در نوامبر سال 1953 و دسامبر 1962 شرايط جوی مشابهی با غلظت بالای SO2 بوقوع پيوست که مرگ و مير در سال 1962 به مراتب کمتر از سال 1952 بود.

  حوادث نيويورک
  نيويورک نيز چندين حادثه آلودگی هوا داشت که هر کدام باعث افزايش ميزان مرگ و مير شدند. که تعدادی از اين حوادث در نوامبر 1953، نوامبر 1962 و تعطيلات شکرگزاری سال 1966 رخ دادند.

 7. #37
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  در کاهش عوارض ناشي از آلودگي هوا
  شايد گاه و بي گاه با خود فکر کره باشيد که سرانجامِ زندگي در شهري آلوده مثل تهران با اين همه دود و آلاينده هاي محيطي چه خواهد بود؟ بيماري هاي حاد ريوي، آلرژي هاي مزمن، مشکلات روحي و رواني يا انواع سرطان ها و ... .
  زماني بود که روزنامه ها و خبرگزاري ها در سر فصل اخبارشان هواي يک روز را آلوده اعلام مي کردند و اين وقتي بود که تعداد اين روزها، کمتر از روزهاي پاک بود. اما امروز آلودگي هوا به حدي رسيده که اگر خبر " امروز هواي تهران سالم است " را از راديو بشنويم و در روزنامه بخوانيم، خوشحال و بعضاً متعجب مي شويم.
  روزمرّگي و سکونت در کلان شهري با ويژگي هاي تهران امروزي، نه فقط عوارض و خطرات آلاينده هاي محيطي، که شايد بسياري ديگر از ناهنجاري ها را براي بسياري از شهروندان در پي داشته باشد، غافل از اين که هر يک از ما در قبال خود ، کودکان، سالمندان و تک تک اعضاي خانواده خويش عهده دار مسئوليت هايي هستيم که حفظ تندرستي، مهم ترين آنهاست.
  هرگز با خود انديشيده ايد که چطور از عهده اين مسئوليت بر آييد ؟ چگونه با شيوه اي نه چندان دشوار، تاوان زندگي در آلوده ترين شهر دنيا را بپردازيد؟ چگونه رشدي بهتر براي کودکان و عمري دراز براي خود به ارمغان آوريد، آن هم با خوردن؟ خوردن غذاي مناسب؟
  مطالعات نشان داده که مصرف شير تاثيرات مضر آلودگي هوا بر بدن را کاهش مي دهد. " طاهره طالع ماسوله " دانشجوي دکتراي تغذيه دانشگاه کبک کانادا در اين باره مي گويد : در بدن انسان باکترهاي مفيدي وجود دارند که عمل دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاينده را تنظيم مي کنند. هر وقت ميزان باکتري هاي مفيد بر اثر ورود سرب و مواد آلاينده به بدن کم شود، عمل دفع هم با مشکل مواجه مي شود و اين مواد در بدن باقي مي مانند. شير به دليل دارا بودن ماده اي فعال به نام " پتوبيوتيک "، سطح اين باکتري هاي مفيد را در روده انسان تعادل مي بخشد.
  وي اضافه مي کند : کاهش يا افزايش فلور طبيعي ( باکتري هاي مفيد ) روده به صورت اسهال و يا يبوست بروز مي کند، که درهر دو حالت براي سلامتي بدن مضر است.

  چه بخوريم، چگونه بخوريم؟
  وقتي مي توانيم با کمي دقت و توجه در انتخاب غذاي مصرفي و موادي که در طي روز تغذيه مي کنيم، تهاجم آلاينده ها را تحت کنترل در آوريم و جان سالم به در بريم، چرا اين کار را نکنيم؟
  دکتر نيستاني، خوردن آنتي اکسيدان ها را راهي براي مقابله با عوارض آلودگي هوا مي داند و مي گويد : " اگر غذاي ما از نظر آنتي اکسيدان ها غني باشد، احتمال وقوع استرس هاي اکسيداتيو هم کاهش مي يابد. ويتامين هاي C , E ، کاروتنوئيدها، پلي فنول ها از آنتي اکسيدان هاي مهم هستند. سبزي ها و ميوهاي تازه، منابع غني ويتامين C هستند. حساسيت اين مواد به حرارت ، نور و PH محيط بالاست ؛ مثلاً با افزودن جوش شيرين به غذا، ويتامين موجود در اين مواد غير فعال مي شود. از اين رو بهتر است ميوه ها و سبزيجات را تازه مصرف کنيد.
  روغن سويا ، آفتابگردان ، جوانه گندم و ساير روغن هاي گياهي، غني ترين منابع ويتامين E هستند. ويتامين هاي E نسبت به شرايط طبخ مقاومت بيشتري دارند. "
  ساير مواد غذايي موثر براي کاهش اثرات مخرب آلودگي هوا بر بدن به شرح زير است.
  روي يک از اين مواد موثر است. انواع گوشت و غلات به خصوص غلات سبوس دار منابع سرشار از روي هستند.
  مردم ايران از دير باز با مشکل کمبود روي در بدن خود مواجه بودند که يکي از مهم ترين اين عوامل اسيد فيتيک ( فيتات ) موجود در غلات است.
  نکته مهمي که در هنگام مصرف غلات بايد در نظر داشته باشيم ، اين است که وقتي از غلات براي تهيه نان استفاده مي کنيم، حتماً مي بايست عمل تخمير خمير نان بدون دخالت جوش شيرين انجام شده باشد.
  زيرا بطور طبيعي آنزيمي به نام فيتاز در غلات موجود است که بر اثر عمل تخمير خمير نان فعال مي شود و اسيد فتيک را تجزيه مي کند. اگر تخمير صورت نگيرد، فيتاز فعال نمي شود ، در نتيجه اسيد فيتيک با روي ترکيب شده و فيتات روي را تشکيل مي دهد. در اين صورت روي جذب نمي شود و سيستم ايمني بدن دچار مشکل خواهد شد.
  همانطور که اشاره شد شير و لبنيات نيز عوارض ناشي از آلودگي هوا را بر دستگاه گوارش کاهش مي دهند.
  وجود ماده اي به نام پکتين در سيب، سرب را به طور کامل از بدن دفع مي کند و هر قدر مصرف سيب در طول روز بيشتر باشد، براي کاهش عوارض آلودگي هوا بهتر است. ساير منابع غني از پکتين عبارتند از : مرکبات مثل پرتقال و ليمو و گريپ فروت - توت فرنگي – هويج و غلات سبوس دار.
  کلام آخر اينکه اگر در شهرهاي پر جمعيت و آلوده زندگي مي کنيد، از خوردن مواد غذايي زير براي حفظ تندرستي غفلت نکنيد تا از اين مهلکه جان سالم به در بريد :
  1- حداقل روزانه دو ليوان شير
  2- حداقل 400 گرم سبزي و ميوه تازه در طي روز
  3- غلات سبوس دار
  4- حداقل يک سيب در طول روز

 8. #38
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  هوا با کاهش اکسیژن در خون رسانی به چشم، میزان بینایی را کاهش می*دهد.
  آلودگی هوا به دلیل افزایش میزان گاز منواکسید کربن سبب تاری دید و بروز سرگیجه می*شود. آلودگی هوا پس از بروز تاری دید و عدم درمان، می*تواند سبب تیره دیدن اجسام و محیط شود، به گونه*ای که معمولا مبتلایان محیط اطراف خود را خاکستری و یا تاریک*تر می*بینند.


  قدرت چسبندگی منواکسیدکربن به گلبول*های سرخ ‪ ۲۰۰‬برابر بیشتر از اکسیژن است و شش ساعت زمان می*برد تا از خون خارج شود، اما با اکسیژن خالص ‪ ۳۰‬دقیقه طول می*کشد تا منواکسید کربن از خون خارج شود. ذرات موجود در هوای آلوده همچون سرب نیز با غلظت ‪۶۰‬ میکروگرم در دسی*لیتر پلاسما سبب افزایش ورم مغز می*شود که سردرد، کاهش دید، کم خونی و افسردگی از علائم مسمومیت با آن است. ذرات موجود در هوا با ایجاد تغییرات PH(اسیدیته) محیط چشم را مقداری اسیدی می*کند و سبب ایجاد سوزش، قرمزی و اشک ریزش در افراد می*شود.

  این علائم در موتورسواران ‪ ۲۰‬برابر بیشتر از دیگران است. آلودگی هوا در بیمارانی که التهاب سطحی قرنیه دارند و مبتلایان به التهاب لبه پلک، سبب شدت یافتن بیماری*شان می*شود. میلان گفت: آثار آلودگی هوا و بروز علائمی همچون خارش، سوزش، اشک ریزش و قرمزی لبه پلک در اطفال به دلیل حساس بودن چشم*های*شان و در افراد بالای ‪۵۰‬ سال به دلیل ضعف بدن، بیشتر است.
  کاهش تردد در مناطق پر ترافیک و آلوده، عدم استفاده از موتورسیکلت برای تردد در شهر و استفاده از عینک*های پوشاننده چشم در کاهش میزان تاثیر گذاری آلودگی هوا بر روی چشم موثر است. افزایش میزان مصرف مایعات، ویتامین*های آنتی*اکسیدان بخصوص ویتامین ‪ C‬و ریزمغذی روی و `فلاوینوئید` که در نارنج، انار و چای سرد به وفور وجود دارد، در کاهش میزان آلودگی هوا بر روی چشم موثر است. با این وجود افراد باید درصورت بروز علائمی همچون قرمزی، اشک ریزش و تاری دید حتما به پزشک مراجعه کنند تا از شدت یافتن بیماری*شان پیشگیری شود. برای درمان این افراد داروهایی همچون قطره*های چشمی ضد التهاب، ضد عفونی*کننده و داروهای رفع مسمومیت اعصاب مغز، تجویز می*شود.

 9. #39
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  تاثير الودگي هوا بر گياهان
  گیاهانی که در معرض هوای حاوی دی *اکسید گوگرد هستند، به شدت صدمه می*بینند. ازن و دی*اکسید نیتروژن نیز بر آنها تأثیر می*گذارند. آلودگی هوا ، درختان را ضعیف می*سازد و از مقاومت آنها در مقابل تنشهای طبیعی می*کاهد. افزایش آلودگی ، ابتدا درختان را ضعیف می*سازد و در مقدار مواد مغذی ، اختلال پدید می*آورد و عمل جذب سبزینه*ای کاهش می*یابد. آلودگی هوا باعث بارش بارانهای اسیدی می*شود و جذب مواد مغذی همراه با اسید ، بویژه وقتی که غلظت ازن زیاد باشد، شدیدتر صورت می*گیرد. خطر غیر مستقیم اسید از راه خاک ، بیشتر از اثر مستقیم آن از طریق هواست. زیرا :

  • اولا ، رسوبات اسیدی ممکن است سبب نشت و خروج مواد مغذی قابل ملاحظه*ای از داخل خاک شود و یون هیدروژن را جانشین مواد غذایی سازد و pH خاک را اسیدی کند. رشد درختان در چنین خاکی از عدم تعادل مواد مغذی متأثر می*شود و سرانجام ، این وضع منجر به نابودی گیاه می*شود.
  • ثانیا ، مقادیر زیاد رسوب اسیدی در خاک ، آلومینیوم را از کانیهای خاک آزاد می*کند. یون آزاد شده* آلومینیوم به ریشه ظریف و نازک درختان آسیب می*رساند و جذب کلسیم و منیزیم متوقف می*شود.
  تاثیر بر جنگلها
  نابودی درختان فقط در جنگلهایی روی داده که میزان آلودگی هوا در آنها نسبتا بالا بوده است. البته ممکن است، بطور اتفاقی در مناطق دارای آلودگی کمتر نیز بعدها چنین ضایعاتی مشاهده شود. هرگاه ثابت گردد که مقادیر کمتری از رسوبات اسیدی هم می*توانند موجب نشت و خارج شدن مقادیر قابل ملاحظه*ای از مواد مغذی شوند، ضایعاتی مشابه آنچه در کوتاه مدت با مقادیر نسبتا زیاد اسیدی روی داده، ممکن است در بلند مدت با مقادیر کمتری اسید هم ، اتفاق بیفتد.


  بنابراین ، موضوع و مشکل نابودی جنگلهای ایالت متحده *امریکا ، همچون جنگلهای آلمان ، دیر یا زود بطور کاملا جدی ، مطرح خواهد شد. گروهی از پژوهشگران آزمایشگاه جنگلهای ملی بلوط که در این نواحی کیفیت شیمیایی خاک را بررسی کرده*اند، به *این نتیجه رسیده*اند که 41 درصد خاکهای بخش شرقی ایالات متحده ، مستعد از دست دادن مواد مغذی (نیتروژن ، فسفر و پتاسیم) می*باشد. در نتیجه جنگلهای این منطقه دیر یا زود در معرض ضایعات قرار خواهند گرفت.
  ویرایش توسط mokhtari : 12-19-2015 در ساعت 09:16 PM

 10. #40
  Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2015
  سن
  32
  نوشته ها
  30
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  تاثير الودگي هوا بر غلات
  مقدار خسارات اقتصادی که آلودگی هوا به تولید غلات وارد ساخته *است، طی برنامه کار شبکه *ارزیابی افت غلات سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا (NCLAN) اندازه گیری و برآورد شده *است. طبق این تحقیقات ، کاهش مقدار ازن به میزان 50 درصد موجب افزایش حاصلخیزی چهار نوع غله *اصلی (سویا ، ذرت ، گندم و بادام زمینی) می*شود. از این حاصلخیزی ، درآمدی به مبلغ 5 میلیون دلار بدست می*آید. روی هم رفته برآورده شده *است که *ازن حاصله *از سوزاندن مواد نفتی 5 تا 10 درصد از تولید غلات می*کاهد. اثر ازن حاصل از آلودگی هوا روی گیاهان به صورت زرد شدن برگ و فساد بافتها و کم شدن رشد گیاه و کاهش کیفیت محصول و حساسیت بیشتر گیاه در برابر تنشهای طبیعی ظاهر می*گردد.
  آمار آسیب *دیدگی غلات
  برعکس حالت نابودی جنگلها که *از دیر زمان در نقاط گوناگون و جداگانه *اتفاق می*افتاد، کاهش بازدهی غلات مسری به نظر می*رسد. در تجزیه و تحلیلهای اقتصادی ، افت سالانه محصول غلات در ایالات متحده *امریکا بیش از 100 میلیون دلار برآورد شده *است. این مقدار قابل ملاحظه ، در واقع می*تواند اعلام خطر جهانی تلقی شود. در این تحقیقات آمده *است: تا این تاریخ نیز ، آلودگی هوا از جنگلها و غلات آمریکا ، تاوان سنگینی گرفته و خسارات آن هنوز رو به *افزایش است. اگر رهاسازی گازهای آلوده کننده *از سطح زمین به هوا مهار نشود، در شرایط فعلی و با مقررات جاری ، تصور می*رود مقدار غلظت اکسید نیتروژن حاصله *از کار تأسیسات تولید نیرو ، برق حرارتی و بخاری تا سال 2030 میلادی دو برابر می*گردد.

صفحه 4 از 13 نخستنخست ... 23456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تماس با مدیریت سایت 09126826597